2021-2022| Klub STEM (Science, Technology, Engineering and Math)
Kluby STEM to zajęcia poza lekcyjne, które wzbogacają i poszerzają program nauczania, dając młodym ludziom szansę na poznanie przedmiotów tj. nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka w mniej formalnych warunkach. Kluby STEM są ważnym punktem wyjścia do wzbudzania nowych zainteresowań i podnoszenia osiągnięć w przedmiotach STEM za pomocą bardziej pomysłowych i angażujących metody nauczania. Opiekunem tego projektu w naszej szkole jest Pani Joanna Rojecka.
2021-2022| Program eTwinning
eTwinning to nazwa jednego z programów Unii Europejskiej, którego celem jest umożliwienie zdalnego kontaktu między szkołami i przedszkolami z wielu państw europejskich (także spoza UE), aby nauczyciele i uczniowie realizowali międzynarodowe i wewnątrzkrajowe projekty międzyszkolnych. Do nawiązania kontaktu potrzebna jest jedynie rejestracja na platformie eTwinning. Nauczyciel zakłada konto sobie i swojej szkole, a po zalogowaniu wyszukuje istniejące projekty, do których może dołączyć. Na platformie można również założyć własny, nowy projekt lub wyszukać innych nauczycieli, których można zapraszać do kontaktów i umawiać się z nimi na realizację projektów. eTwinning jest współfinansowany przez Erasmus+, Europejski program dla Edukacji, Szkoleń, Młodzieży i Sportu.
2021-2022|Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Emocja
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Emocja jest to program obejmujący 5 modułów, gdzie w cyklach dwumiesięcznych nauczyciele skupiają się, na nauczaniu jednej wartości zgodnie z harmonogramem. Dobór odpowiednich metod pracy ma na celu pobudzenie uczniów do zdobywania wiedzy i umiejętności, a scenariusze wraz z materiały dostarczane są do nauczycieli poprzez platformę projektową. W grudniu klasa II rozpoczęła pracę w kolejnym module Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Emocja, podczas którego będą rozwijać swoją wyobraźnię.
2021-2022 |Program „Uczymy Dzieci Programować”
W roku szkolnym 2021/2022 klasa 1 bierze udział w programie „Uczymy Dzieci Programować”, którego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Edukacji Cyfrowej, a wsparcia udziela marka Edu-Sense. Głównym celem programu jest świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów kodowania i robotyki do zajęć dydaktycznych. Nauka kodowania jest traktowana jako z góry zaplanowany proces, gdzie każde działanie wynika z poprzedniego i jest wstępem do kolejnego. W propozycjach zajęć zabawy około programistyczne wplatane są do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści, czy posiadanych narzędzi dydaktycznych. Kodowanie jest prowadzone zarówno w formie offline, jak i online.
2021 |Akcja MEiN „Razem na święta”
Bierzemy udział w akcji MEiN „Razem na święta”. Wraz z uczniami ze Szkolnego Klubu Wolontariatu:
2021-2022 | Przyroda z klasą. „Czy wiesz, jak żyje jeż?”
W roku szkolnym 2021/2022 klasa 1 realizuje całoroczny projekt edukacyjny pt. „Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?”. Dzięki scenariuszom zajęć przygotowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci uczniowie poznają prawa panujące w naturze oraz przekonają się, jaki wpływ ma na nią człowiek. Będą mieli możliwość przeprowadzenia prostych obserwacji przyrodniczych, będą wykonywać doświadczenia i podejmować próby samodzielnego wyciągania wniosków. Poznają też wiele gatunków roślin i zwierząt oraz przekonają się, dlaczego warto szanować przyrodę. W ramach projektu realizowane będą 2 tzw. lekcje na rozgrzewkę oraz 6 lekcji tematycznych:
2021 | BohaterON – włącz historię
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocję historii Polski XX wieku. Organizatorami kampanii BohaterON są Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria. Arka włączyła się w akcję następująco:
2021 | Szkoła do hymnu!
Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu!”. W środę (ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości) o godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Fotorelację z wydarzenia zobaczyć można >tutaj<.
2021 | ANTYMINA – profilaktyka uzależnień
Artystyczny Program Profilaktyki Uzależnień „Antymina” – autorstwa Mirosława Kolczyka „Kolah”,
to wydarzenie w którym wczoraj wzięli udział uczniowie z klas 7-8. Duże wrażenie zrobił na uczniach występ rapera Emenzino, który przez muzykę opowiedział im swoją historię z używkami. Uczniowie oceniają spotkanie bardzo pozytywnie. Przykłady przytoczone przez prowadzącego oraz forma prezentacji, zadziałały na wyobraźnię uczniów co pomogło im w lepszym zrozumieniu problemu jakim
są uzależnienia. Bardzo dziękujemy fundacji „Służąc Życiu” za zorganizowanie pokazu w naszej szkole.>Zdjęcia z wydarzenia<.
2021 | Akcja #SzkołaPamięta
„Szkoła Pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym
w szczególny sposób wspominamy zarówno bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – zarówno lokalnej jak i ogólnonarodowej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych związanych z historią danego regionu i społeczności. Arka już po raz trzeci bierze udział w akcji #SzkołaPamięta.
2021|Dzień języków obcych
W dniu 29.09.2021 r. odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych, coroczne wydarzenie dla klas IV-VIII. Tegorocznym hasłem przewodnim były najmniejsze kraje świata, czyli: Andora, Monako, Malta, San Marino i Watykan. Klasy przygotowywały dekoracje sal i plakaty informacyjne na temat wybranego kraju, a następnie przedstawiały przygotowane przez siebie inscenizacje w języku angielskim oraz piosenki przed większym gronem odbiorców oraz jury składającym się z Pani Dyrektor oraz anglistek. Klasy IV i V zdobyły taką samą ilość punktów we wszystkich kategoriach, dlatego każda z nich zdobyła 1. miejsce. Spośród klas VI-VIII pierwsze miejsce zajęła klasa VI ze scenką o Watykanie. Wszyscy uczestnicy bardzo się zaangażowali, wykazali się inicjatywą, twórczością oraz dobrą znajomością języka angielskiego. To było piękne święto dla całej szkoły. Koordynatorem projektu była pani Ewelina Gajewska. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok! Zdjęcia z wydarzenia zobaczyć można >tutaj<.
2021|Dzień kropki
Dzień kropki – to niezwykłe święto, które może pomóc nam odkryć swoją pasję i zainteresowania. Mała kropka jest symbolem początku i tylko od nas zależy, czy stanie się czymś więcej niż małą plamką. Wiara we własne siły, to jedna z ważniejszych umiejętności, jakie powinniśmy posiąść. Zachęcamy tego dnia do czynnego udziału w zabawach przygotowanych dla poszczególnych klas, a także do rozwiązywania zadań umieszczonych na szkolnych korytarzach.