Znajdź nas na facebooku

#Laboratoria Przyszłości

Nasz Szkoła bierze udział w projekcie #Laboratoria Przyszłości

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Cel

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Laboratoria przyszłości w naszej szkole

Praktyczne zastosowanie wiedzy zdobywanej na lekcjach bardzo interesuje uczniów, dlatego aby zainteresować uczniów zajęcia opieramy na praktyce, pracy projektowej tak cennej kompetencji kluczowej. Dlatego duży nacisk kładziemy na sumienną praktykę oraz rozwijanie samodzielnego myślenia. Pomoce dydaktyczne zakupione w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości są bardzo dobrym uzupełnieniem zadań STEAM realizowanych na lekcjach nauk ścisłych i przyrodniczych.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

Dzięki pomocom zakupionym w ramach Laboratoriów Przyszłości klasa 7 sama konstruowała cząsteczki, które wcześniej tylko rozrysowywać w zeszycie. Zabawa bardzo nas wciągnęła, przerwa zeszła na dalszy plan.

Od grudnia 2022 uczniowie naszej szkoły  mają  okazję zapoznać się z pracą inżynieryjną dzięki zestawom konstrukcyjnym zakupionym do szkoły w ramach akcji Laboratoria Przyszłości. Po przeszkoleniu z obsługi sprzętu uczniowie zapoznawali się z przykładowymi projektami z różnych obszarów edukacji: geografii, fizyki, biologii, informatyki i nie tylko. W ramach projektu zakupiliśmy: zestawy konstrukcyjne ze świata fizyki do eksperymentów, wyposażenie do doświadczeń chemicznych, klocki inżynieryjne, zestawy narzędzi do zajęć konstrukcyjnych STEM, zestaw konstrukcyjny ze świata biologii i geografii, Geniboty z matami do kodowania, a także zestaw nagłośnieniowy i oświetleniowy do uwieczniania naszych projektów. Bardzo się cieszymy, że nowe technologie są dostępne dla naszych uczniów.

W naszej Szkole w tym roku prowadzimy innowację na lekcjach fizyki „Fizyka z elementami inżynierii”. Dzięki projektowi Laboratoria Przyszłości zajęcia praktyczne są czystą przyjemnością. Jeszcze tylko musimy uzbierać na salę chemiczno-fizyczną 🙂