W roku szkolnym 2023/2024 dołączyło do nas dwóch zagranicznych wolontariuszy w ramach programu European Solidarity Corps. Cieszymy się, że Tamila i Christian wybrali Polskę i naszą szkołę na zdobycie doświadczenia! Dzięki temu nasi nauczyciele i pracownicy otrzymują pomoc w codziennych obowiązkach, a dzieci mogą szkolić swój angielski, poznawać kulturę innych krajów i uczyć się podstawowych zwrotów w nowych językach.
Cześć! Mam na imię Tamila, jestem nową wolontariuszką w Fundacji. Mam 22 lata i jestem Gruzinką. Dołączyłam do projektu na okres dziewięciu miesięcy. Pracuję w Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej i Gimnazjum ARKA, aby pomóc uczniom zdobywać wiedzę oraz dzielić się z nimi moim doświadczeniem i kulturą. Oprócz tego mam okazję poprawić swoje umiejętności komunikacyjne i nauczyć się nowego języka. Życie i praca jako nauczyciel w Europie wydaje się spełnieniem marzeń. Co więcej, ten projekt daje Ci szansę podróżowania i zawierania przyjaźni z całego świata. Dam z siebie wszystko i stanę się lepszą wersją siebie.
W roku szkolnym 2022/2023 dołączyło do nas dwóch zagranicznych wolontariuszy w ramach programu European Solidarity Corps. Cieszymy się, że Donovann i Elisa wybrali Polskę i naszą szkołę na zdobycie doświadczenia! Dzięki temu nasi nauczyciele i pracownicy otrzymują pomoc w codziennych obowiązkach, a dzieci mogą szkolić swój angielski, poznawać kulturę innych krajów i uczyć się podstawowych zwrotów w nowych językach.
Jestem Elisa, jestem z Hiszpanii, z miasta Walencji. Jestem bardzo pogodną i entuzjastyczną osobą. Mam 21 lat, a w lipcu ubiegłego roku ukończyłam studia na kierunku Food Science and Technology. Po ukończeniu studiów nie byłam pewna, co robić, dopóki nie znalazłam okazji, by przez rok zostać wolontariuszem w innym kraju Unii Europejskiej. Wybrałam Polskę, ponieważ jest to zupełnie inna kultura niż ta, do której do tej pory byłam przyzwyczajona. Jednym z moich celów w tym roku jest rozwój osobisty, a nie ma lepszego sposobu, aby to zrobić, niż przenieść się do zupełnie innego kraju niż Twój. Jestem nastawiona na poznawanie nowych ludzi, naukę języka polskiego i zdobywanie nowych umiejętności, które pomogą mi zarówno w przyszłej pracy, jak i w życiu osobistym. Jestem bardzo wdzięczna szkole ARKA za danie mi tej możliwości i możliwość współpracy z nimi!
15.05.2023 | Dzień Hiszpanii w Arce
W poprzedni czwartek nasza wolontariuszka Elisa, wraz z jej koleżanką z EVS Wroclaw possibilities know no borders Eleną, zorganizowały w Arce Dzień Hiszpanii. Podczas wydarzenia opowiedziały naszym uczniom o kulturze Hiszpanii, zapoznały ich z hiszpańskimi artystami, nauczyły tańczyć flamenco, a na koniec poczęstowały tradycyjnymi hiszpańskimi potrawami. Zdjęcia z wydarzenia zobaczyć można >tutaj<.
*Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/ESCWroclaw*
15.12.2022 | Warsztaty o hiszpańskich tradycjach świątecznych z Elisą
Elisa, nasza wolontariuszka z Hiszpanii przeprowadziła warsztaty dla klas 4-8 na temat hiszpańskich tradycji świątecznych. Nasi uczniowie dowiedzieli się o loterii świątecznej, paradzie 3 Króli, a także zobaczyli film o tradycji jedzenia 12 winogron na czas oraz posłuchali hiszpańskich kolęd. Zdjęcia z zajęć można zobaczyć >tutaj<.
14.12.2022 | Lekcja z Donovanem w klasach 6-8
Donovan, wolontariusz z Francji ponownie odwiedził uczniów klas 6,7,8 którzy tym razem przedstawili mu słynne postacie z Polski m.in. aktorów, sportowców, postacie historyczne oraz kreskówkowe. Donovan dowiedział się kim są min. Marcin Gortat, Józef Piłsudski, mógł zobaczyć Reksia oraz Lolka i Bolka. Nasz wolontariusz również zaprezentował słynnych Francuzów. Było ciekawie i inspirująco. Zdjęcia z zajęć można zobaczyć >tutaj<.
05.12.2022 | Projekt językowy klas 7-8
Klasa 7 wzięła udział w projekcie językowym, wychodząc do centrum Wrocławia i opowiadając w języku angielskim o zabytkach i ciekawych miejscach, takich jak: rynek, ratusz, kamienice Jaś i Małgosia, ulica Więzienna, kościół Marii Magdaleny czy Jana Chrzciciela. Naszym słuchaczem była wolontariuszka Mariam, która z zainteresowaniem słuchała opowieści.
W tym samym czasie klasa 8 przeprowadzała na rynku wywiady w języku angielskim na temat ekologii wśród mieszkańców Wrocławia. Już niedługo będzie można obejrzeć cały film przygotowany przez uczniów z tego projektu. Zdjęcia z wydarzenia >tutaj<.
23.11.2022 | Zajęcia z Elisą
Elisa, nasza tegoroczna wolontariuszka przeprowadziła prezentacje o sporcie i słynnych postaciach ze świata sportu pochodzenia hiszpańskiego. Zdjęcia z wydarzenia >tutaj<.
23.11.2022 | Zajęcia z Donavanem w klasach 6-8
Klasy 6, 7 i 8 odwiedził Donavan, rodowity francuz, który przedstawił swój kraj oraz region północnej Francji, z którego pochodzi. Donavan zaprezentował zamorskie terytoria byłego imperium Francuskiego, regionalne tańce, atrakcje turystyczne oraz kulinaria. Nie obyło się bez muzyki Edith Piaf, Marsylianki i słynnych piłkarzy. Uczniowie byli zainteresowani kulturą Francji, aktywnie dyskutowali z Donavanem i zadawali mu bardzo wiele pytań. Zdjęcia z wydarzenia >tutaj<.
26.10.2022 |Wycieczka po starówce Wrocławia z klasą 6
Klasa 6 w ramach projektu kulturowego zaprosiła nasze tegoroczne wolontariuszki na wycieczkę po starówce Wrocławia, aby opowiedzieć im o swoim mieście, jego historii, atrakcjach i zabytkach. Wolontariuszki z zaciekawieniem i zainteresowaniem słuchały opowiadań uczniów w języku angielskim. Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.
15.09.2022 | Lekcja z Elisą w klasie 6
Klasa 6 gościła Elise, nasza wolontariuszkę z Hiszpanii. Elisa prezentowała hiszpańskie święta. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych informacji między innymi o paradach, wystawach rzeźb w Walencji czy kolacji dla 3 Króli. Wzajemnie porównywali tradycje i doszukiwali się podobieństw. Zdjęcia z zajęć dostępne >tutaj<.
12.09.2022 | Lekcja w klasach 4 i 6 z nową wolontariuszką
W drugim tygodniu nauki nasza tegoroczna wolontariuszka Elisa z Hiszpanii odwiedziła klasę 4 i 6 aby opowiedzieć naszym uczniom o swoim pięknym kraju oraz o Valencji- mieście z którego pochodzi. Dzieci z zainteresowaniem śledziły ciekawą prezentacje Elisy, a następnie dyskutowały z nią o Hiszpanii i Polsce. To jedna z pierwszych wizyt Elisy w klasach 4-8. Dzieci z utęsknieniem wyczekują kolejnych.
W roku szkolnym 2021/2022 dołączyło do nas dwóch zagranicznych wolontariuszy w ramach programu European Solidarity Corps. Cieszymy się, że Natia i Francesco wybrali Polskę i naszą szkołę na zdobycie doświadczenia! Dzięki temu nasi nauczyciele i pracownicy otrzymują pomoc w codziennych obowiązkach, a dzieci mogą szkolić swój angielski, poznawać kulturę innych krajów i uczyć się podstawowych zwrotów w nowych językach.
Jestem Natia z Gruzji, mam 24 lata i licencjat z europeistyki. Interesuję się polityką i czynnie angażuję się w procesy polityczne, ponieważ uważam, że polityka to nasza codzienność. Byłam praktykantką w parlamencie Gruzji, a także członkinią jednej z partii opozycyjnych. Myślę, że Gruzję i Polskę łączy wiele – polityka, historia, stosunki gospodarcze i kulturalne. Dlatego wybrałam Polskę. Dla mnie bycie wolontariuszem jest wyzwaniem i szansą na poznanie polskiej kultury, ludzi i historii, a także naukę języka polskiego, który będzie moim piątym językiem. To sprawia, że jestem szczęśliwa. Przeszłam kurs nauczycielski, a także uczestniczyłam w projekcie ,,Pokojowa edukacja młodzieży studenckiej dla budowania zaufania”, gdzie zdobyłam edukację na tematy takie jak: kultura pokoju, tolerancja, sposoby i metody rozwiązywania konfliktów , prawa człowieka. Wiedza pomoże mi wykazać się umiejętnościami i podzielić się nimi z dziećmi. Cieszę się, że mam okazję pracować w Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej „Arka”!
Jestem Francesco z Włoch, mam 22 lata i ukończyłem w zeszłym roku nauki polityczne, stosunki międzynarodowe i prawa człowieka. Moje główne zainteresowania związane są ze sztuką: lubię grać na gitarze, śpiewać, pisać i rysować i myślę, że to idealny sposób na wyrażenie siebie. Moim celem jest przekazanie tych pasji uczniom, otwarcie ich kreatywności i zabawy. Wybrałem Polskę, bo chciałem podjąć wyzwanie, w kraju, którego nie znam, ale bardzo się nim interesuję, a teraz, gdy mam taką możliwość, chcę odkrywać i wymieniać kultury i doświadczenia. Bardzo się cieszę, że mogę pracować tutaj w „Arka” i wykorzystam tutaj swój czas jak najlepiej!
30.05.2022 | Świętowanie dnia niepodległości Gruzji z Natią
Nasza wolontariuszka Natia zaprosiła uczniów klas 4-6 do wspólnego świętowania dnia niepodległości Gruzji, które odbyło się 26 maja. Uczniowie odbyli podróż na Bliski Wschód poprzez kuchnie, muzykę, zabytki, taniec i śpiew. Warsztaty były bardzo ciekawe i smaczne, a uczniowie mogli skosztować gruzińskiego Lobiani i chaczapuri. Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.
26.04.2022 | Gruzińskie święta wielkanocne
Nasza tegoroczna wolontariuszka Natia opowiedziała klasom 4 i 5 jak obchodzone jest święto Zmartwychwstania w Gruzińskim kościele prawosławnym. Uczniowie dowiedzieli się o wielu tradycjach takich jak: Palenie ognia przyniesionego z Jerozolimy w świątyniach, odwiedzanie grobów zmarłych czy sadzenie wielkanocnej trawy. Uczniowie opowiadali o tym jak świętują wspólnie ze swoimi rodzinami. Zdjęcia z zajęć dostępne >tutaj<.
04.03.2022 | Lekcja w klasie 5 z Natią i Francesco
Klasa piąta kolejny raz gościła naszych wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności. Tym razem, Natia i Francesco prezentowali największe i najznakomitsze zamki Wielkiej Brytanii oraz fakty historyczne dotyczące tych miejsc. Uczniowie natomiast opowiadali naszym gościom o polskich zamkach takich jak Książ czy Malbork. Po prezentacji nastąpił quiz z nowo zdobytej wiedzy. Zdjęcia z zajęć dostępne >tutaj<.
19.01.2022 | Lekcja z nowym wolontariuszem w klasie 8
W klasie 8 gościł nasz nowy wolontariusz Francesco z Włoch, który przygotował dla uczniów bardzo ciekawa i nieoczywistą prezentacje o swoim kraju. Klasa poznała kilka faktów, które znają tylko prawdziwi Włosi! Jak na przykład, że makaron carbonara nie powinien zawierać sosu śmietanowego itp. Prezentacja odbyła się w języku angielskim. Zdjęcia z lekcji dostępne >tutaj<.
22.12.2021 | Świąteczne tradycje w Gruzji – lekcja klasy 5
Dzień przed świąteczna przerwa klasa 5 obejrzała prezentacje naszej tegorocznej wolontariuszki Natii o świątecznych tradycjach z Gruzji. Uczniowie zobaczyli i niemalże poczuli smak wyśmienitych potraw świątecznych, posłuchali kolęd , zobaczyli obchody świąt w gruzińskim kościele prawosławnym i podziwiali jak w tym wyjątkowym czasie wygląda stolicą Gruzji – Tbilisi. Po prezentacji nastąpił czas quizów. Zdjęcia dostępne >tutaj<.
17.11.2021 | Klasa 4 poznaje Gruzję
W tym tygodniu klasę 4 odwiedziła nasza tegoroczna wolontariuszka Natia z Gruzji. Natia przygotowała dla naszych Arkowiczów prezentację o swoim kraju. Uczniowie dowiedzieli się o Gruzji bardzo wiele ciekawych informacji, od liczby ludności po kulinaria czy taniec narodowy. Wszyscy z zaciekawieniem przysłuchiwali się opowiadaniu Natii, ponieważ po prezentacji był czas quizów z wiedzy o Gruzji. Zdjęcia z lekcji dostępne >tutaj<.
W roku szkolnym 2020/2021 dołączyło do nas dwóch zagranicznych wolontariuszy w ramach programu European Solidarity Corps. Cieszymy się, że Annie i Giorgi wybrali Polskę i naszą szkołę na zdobycie doświadczenia! Dzięki temu nasi nauczyciele i pracownicy otrzymują pomoc w codziennych obowiązkach, a dzieci mogą szkolić swój angielski, poznawać kulturę innych krajów i uczyć się podstawowych zwrotów w nowych językach.
Cześć! Mam na imię Annie, mam 22 lata i pochodzę z Hiszpanii – kraju, który też uczestniczy w programie European Solidarity Corps. Myślę, że wolontariat w szkole „Arka” pomoże mi dowiedzieć się więcej o polskiej kulturze i nauczyć się języka polskiego. Z radością, za pomocą gier i projektów, przedstawię również dzieciom kulturę, język oraz tradycje Hiszpanii oraz miejsca, w których byłam czy mieszkałam, takie jak: Kanada, Wielka Brytania, Finlandia oraz Szwecja.
Mam nadzieję, że pod koniec tego rocznego programu będziemy bogatsi o wiedzę o sobie nawzajem!
Cześć, mam na imię George (Jerzy). Jestem 22-letnim chłopakiem z 7-letnim doświadczeniem w pracy z młodymi ludźmi. Mam tytuł licencjata (ang. bachelor) z Relacji międzynarodowych, a ponadto byłem aktywnie zaangażowany w działalności społeczne, ponieważ staram się być aktywnym obywatelem. Ostatnie 2 lata pracowałem również w szkole jako nauczyciel matematyki dla 8 i 9-latków. Wybrałem Polskę, ponieważ bardzo lubię ten kraj i Polaków oraz ze względu na przyjazne stosunki między naszymi państwami. Myślę, że ten projekt jest najlepszą okazją, by dowiedzieć się więcej o Polakach, polskich tradycjach i kulturze oraz by przekazać informacje o moim kraju i zachęcić uczniów, by zakochali się w Gruzji. Mam nadzieję, że praca w Arce będzie świetnym doświadczeniem.
23.06.2021| Wieczór Gruziński w Kamienicy pod Aniołami
18 czerwca 2021 w urokliwej Kamienicy pod Aniołami odbył się Wieczór Gruziński, poświęcony przyjaznym relacjom Gruzji z Polską, który przygotował i prowadził m.in. nasz wolontariusz Giorgi Mtchedlidze. W wydarzeniu uczestniczył Honorowy Konsul Gruzji p. Wojciech Wróbel, koordynator programu p. Maryna Los, przedstawiciele różnych szkół, uczestnicy Europejskiego Korpusu Solidarności i gruzińscy emigranci mieszkający we Wrocławiu. Naszą szkołę reprezentowały: p. dyrektor Barbara Bartnik, p. Iwona Borowska i szkolny koordynator programu p. Aleksandra Polańska. Na wieczorze prezentowana była kultura kraju i oczywiście nie mogło zabraknąć gruzińskich przysmaków! >Więcej zdjęć<
08.03.2021 | Sportowy świat, czyli lekcja z wolontariuszem w klasie VII
W tym tygodniu nasz wolontariusz Giorgi z Gruzji odbył kolejne spotkanie online z klasą siódmą. Giorgi przyłączył się do lekcji języka angielskiego pani Eweliny i opowiedział o sportach popularnych w Gruzji. Uczniowie opowiedzieli również Giorgiemu o różnych popularnych i ekstremalnych sportach w Polsce. Dzieci z klasy siódmej wiedzą już, że w Gruzji to nie piłka nożna a rugby cieszy się największą popularnością. Z kolei w Gruzji dużo popularniejsze od męskich meczów szachowych są damskie! Giorgi natomiast wie już więcej na temat popularnego w Polsce ekstremalnego prasowania, żużla i hokeja. Więcej zdjęć tutaj.
08.12.2020 | Kulinaria gruzińskie, czyli lekcja z wolontariuszem w klasie VII
W ostatnim tygodniu w klasie VII lekcję poprowadził Giorgi, nasz wolontariusz z Gruzji. Celem lekcji była wymiana informacji między uczniami a wolontariuszem o tym, jakie są tradycyjne dania i przysmaki w Gruzji, a jakie w Polsce. Była to kolejna wizyta wolontariusza w klasie VII. Zobaczcie zdjęcia w Galerii zdjęć.
14.10.2020 | Podróż na wschód, czyli warsztaty o Gruzji dla uczniów klasy VII
Na początku października w klasie VII odbyły się warsztaty nt. Gruzji – kraju graniczącego m.in. z Turcją, Rosją czy Armenią – które poprowadził Giorgi, nasz wolontariusz. W ciągu zaledwie 45 minut Giorgi zabrał nas w niesamowitą podróż wiele kilometrów na wschód do swojego kraju. W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy się min.: dlaczego na fladze Gruzji jest 5 krzyży; jaka jest historia, lokalizacja i język; jakie są gruzińskie parki narodowe i atrakcje turystyczne. Oprócz tego zobaczyliśmy zdjęcia z rodzinnych stron Giorgi, posłuchaliśmy gruzińskiej muzyki i obejrzeliśmy gruziński taniec, a na sam koniec naszej podróży posmakowaliśmy nawet gruzińskich smakołyków, które własnoręcznie zrobiła mama wolontariusza. >> Zobacz zdjęcia
09.10.2020 | Warsztaty z języka hiszpańskiego z wolontariuszką z Hiszpanii
Na początku października w klasie VII odbyły się warsztaty języka hiszpańskiego, które poprowadziła Annie, nasza tegoroczna wolontariuszka z Hiszpanii. Anna uczyła Arkowiczów podstawowych zwrotów hiszpańskich. Dowiedzieliśmy się między innymi, że słowa, których wymowa jest identyczna w języku polskim i hiszpańskim, mają całkowicie inne znaczenia. Słowo „casa” (czyt. kasa) w języku hiszpańskim oznacza dom, a „pan” oznacza chleb i tak dalej. Dowiedzieliśmy się też, jak Hiszpanie witają się ze sobą oraz o tym, że każdy z nich posiada 2 nazwiska. Pod koniec zajęć zagraliśmy w grę językową i tłumaczyliśmy nasze imiona na język hiszpański. Było zabawnie, a uczniowie mieli szansę dowiedzieć się czegoś ciekawego o Hiszpanii i porozmawiać w języku angielskim. >> Galeria zdjęć
W roku szkolnym 2019/2020 dołączyło do nas dwóch zagranicznych wolontariuszy w ramach programu European Solidarity Corps. Cieszymy się, że Ludivine i Ilia wybrali Polskę i naszą szkołę na zdobycie doświadczenia! Dzięki temu nasi nauczyciele i pracownicy otrzymują pomoc w codziennych obowiązkach, a dzieci mogą szkolić swój angielski, poznawać kulturę innych krajów i uczyć się podstawowych zwrotów w nowych językach.
Mam 20 lat, pochodzę z miejscowości Angers we Francji. Przyjechałam do Polski, aby zdobyć nowe doświadczenie w życiu prywatnym i zawodowym, aby podszkolić swoje umiejętności, podnieść poziom angielskiego oraz nauczyć się nowego języka. W „Arce” najczęściej pomagam nauczycielom w prowadzeniu zajęć popołudniowych.
Mam 25 lat, pochodzę z Gruzji. Niedawno ukończyłem psychologię i aby móc zawodowo zajmować się pomaganiem dzieciom, potrzebowałem zdobyć doświadczenie w pracy z dziećmi. Wolontariat w projekcie ESC daje mi możliwość, aby zdobywać to doświadczenie, pracując z różnorodnymi dziećmi z innego kraju.
12.05.2020 | Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z języków francuskiego i gruzińskiego 💬
W tym tygodniu ruszają dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z języka francuskiego i języka gruzińskiego! Zajęcia będą prowadzić nasi wolontariusze z Korpusu Solidarności ERASMUS. Lekcje języka francuskiego będą odbywać się z Ludivine Delange, zaś języka gruzińskiego poprowadzi Ilia Dvalishvili. Ze względu na to, że nasi wolontariusze nie mówią po polsku, zajęcia dedykowane są dla chętnych uczniów z klas VI – VIII. Zajęcia będą realizowane od podstaw, a ich głównym celem jest zainteresowanie językiem, poznanie jego podstaw oraz kultury panującej w danym kraju.
Więcej informacji oraz zapisy w formie mailowej u p. Joanny Rojeckiej mailowo – joanna.rojecka@arka.edu.pl. Zainteresowanych uczniów serdecznie zapraszamy!
03.03.2020 | Karnawał po francusku i wizyta w Alliance Française we Wrocławiu
W ostatnim tygodniu lutego w najmłodszych klasach odbyło się wiele działań koordynowanych przez naszą wolontariuszkę z Francji, Ludivine. Z okazji Tłustego Czwartku, który we Francji obchodzony jest jako „Mardi Gras”, Ludivine przygotowała „beignets”, czyli francuskie pączki (przykładowy przepis znajduje się tutaj). Dzieci zajadały je ze smakiem!
W środę pod okiem wolontariuszki uczniowie przygotowywali piękne tęcze zakończone chmurkami. Natomiast w piątek razem z wychowawczyniami wszyscy udali się do Stowarzyszenia Alliance Française we Wrocławiu, gdzie odbyła się prezentacja o francuskim karnawale, po której mali Arkowicze mieli okazję samodzielnie wykonać własną karnawałową maskę. Zdjęcia z wydarzeń można obejrzeć w Galerii zdjęć.
19.12.2019 | Prezentacja o Francji
W ostatnim tygodniu Ludivine razem z innym wolontariuszem z Francji (Flo) przeprowadzili prezentację o swoim kraju dla klasy I. Dzieciom bardzo podobały się te zajęcia! Dzięki nim mogły dowiedzieć się czegoś nowego o kulturze francuskiej z perspektywy osób, które znają ją od podszewki. Uczniowie mogli też spróbować francuskich pancake’ów! Natomiast po prezentacji wykonywali papierowe konstrukcje wieży Eiffla, które musieli najpierw wyciąć, a później według wskazanej instrukcji złożyć w całość. Efekt można podziwiać na tym zdjęciu 🙂
20.11.2019 | Lekcje z kultury francuskiej
W połowie listopada uczniowie Arkowej Zerówki i Klasy I mieli okazję mieć bardzo ciekawą lekcję, podczas której dowiedzieli się więcej na temat francuskiej kultury i zwyczajów, a to za sprawą naszej tegorocznej wolontariuszki Ludivine, która pochodzi z Francji. Na zajęciach z pierwszą klasą Ludivine pokazała uczniom francuską grę z papieru. Na zajęciach z Zerówką razem z innym francuskim wolontariuszem oraz tatą Ignasia przedstawiła prezentację o Francji. Wszystkim bardzo podobały się takie zajęcia! Tym bardziej, że mogli także posłuchać francuskiej muzyki oraz spróbować prawdziwych francuskich pancake’ów. Zdjęcia z lekcji można obejrzeć tutaj.
18.11.2019 | Dzień Niepodległości
Co roku 11 listopada obchodzimy w Polsce Święto Niepodległości, na pamiątkę wyzwolenia Polski po 123 latach zaborów w 1918 roku. W tym roku świętowaliśmy 101 rocznicę tego wydarzenia. To ważne i podniosłe święto dla wszystkich Polaków, dlatego tym bardziej cieszymy się, że nasi wolontariusze świętowali tego dnia razem z nami. Jednym z elementów świętowania było wspólne zaśpiewanie hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego” (zdjęcie).
05.11.2019 | Lekcja o Gruzji
Na początku listopada II klasa miała okazję usłyszeć nieco więcej o Gruzji, czyli kraju, z którego pochodzi Ilia. Dzieci poznały, jak wygląda gruzińska flaga, nauczyły się też niektórych słów. Dla naszych uczniów spotkania z wolontariuszami są zawsze również świetną lekcją angielskiego, ponieważ właśnie tym językiem najczęściej posługują się wolontariusze. Dzieci mogą również wcielić się w rolę nauczycieli, gdy uczą Ilię oraz Ludivine polskich zwyczajów i słów.
01.11.2019 | Szkolny Dzień Języków Obcych
Pod koniec października przeprowadzaliśmy finał szkolnego projektu „Dzień Języków Obcych”. Każda klasa miała przydzielony kraj, o którym musiała się jak najwięcej dowiedzieć, zaśpiewać piosenkę w jego języku, przygotować przekąski związane z tym regionem. W trakcie Wielkiego Finału był czas na ostateczną prezentację krajów. Ilia entuzjastycznie i chętnie pomagał uczniom w przygotowywaniu dekoracji oraz elementów przedstawienia.