Znajdź nas na facebooku

European Solidarity Corps

W roku szkolnym 2023/2024 dołączyło do nas dwóch zagranicznych wolontariuszy w ramach programu European Solidarity Corps. Cieszymy się, że Tamila i Christian wybrali Polskę i naszą szkołę na zdobycie doświadczenia! Dzięki temu nasi nauczyciele i pracownicy otrzymują pomoc w codziennych obowiązkach, a dzieci mogą szkolić swój angielski, poznawać kulturę innych krajów i uczyć się podstawowych zwrotów w nowych językach.

Tamila Saginadze

Cześć! Mam na imię Tamila, jestem nową wolontariuszką w Fundacji. Mam 22 lata i jestem Gruzinką. Dołączyłam do projektu na okres dziewięciu miesięcy. Pracuję w Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej i Gimnazjum ARKA, aby pomóc uczniom zdobywać wiedzę oraz dzielić się z nimi moim doświadczeniem i kulturą. Oprócz tego mam okazję poprawić swoje umiejętności komunikacyjne i nauczyć się nowego języka. Życie i praca jako nauczyciel w Europie wydaje się spełnieniem marzeń. Co więcej, ten projekt daje Ci szansę podróżowania i zawierania przyjaźni z całego świata. Dam z siebie wszystko i stanę się lepszą wersją siebie.

 Christian Theilmann

Witam, nazywam się Christian. Mam 18 lat i pochodzę z małego miasteczka w Turyngii/Niemcy. Od 4 września do 15 października byłam wolontariuszem w Jerozolimie i pracowałem w parafii. W związku z obecnymi wydarzeniami jestem niezmiernie wdzięczny, że ​​mogę teraz kontynuować swój wolontariat tu, we Wrocławiu, w Szkole ARKA. Mam nadzieję, że rok spędzony za granicą umożliwi mi rozwój w nowym środowisku oraz odnalezienie pomysłów i planów na moją osobistą przyszłość poprzez kontakt i pracę z ludźmi i dla ludzi.

W roku szkolnym 2022/2023 dołączyło do nas dwóch zagranicznych wolontariuszy w ramach programu European Solidarity Corps. Cieszymy się, że Donovann i Elisa wybrali Polskę i naszą szkołę na zdobycie doświadczenia! Dzięki temu nasi nauczyciele i pracownicy otrzymują pomoc w codziennych obowiązkach, a dzieci mogą szkolić swój angielski, poznawać kulturę innych krajów i uczyć się podstawowych zwrotów w nowych językach.

Elisa

Jestem Elisa, jestem z Hiszpanii, z miasta Walencji. Jestem bardzo pogodną i entuzjastyczną osobą. Mam 21 lat, a w lipcu ubiegłego roku ukończyłam studia na kierunku Food Science and Technology. Po ukończeniu studiów nie byłam pewna, co robić, dopóki nie znalazłam okazji, by przez rok zostać wolontariuszem w innym kraju Unii Europejskiej. Wybrałam Polskę, ponieważ jest to zupełnie inna kultura niż ta, do której do tej pory byłam przyzwyczajona. Jednym z moich celów w tym roku jest rozwój osobisty, a nie ma lepszego sposobu, aby to zrobić, niż przenieść się do zupełnie innego kraju niż Twój. Jestem nastawiona na poznawanie nowych ludzi, naukę języka polskiego i zdobywanie nowych umiejętności, które pomogą mi zarówno w przyszłej pracy, jak i w życiu osobistym. Jestem bardzo wdzięczna szkole ARKA za danie mi tej możliwości i możliwość współpracy z nimi!

 Donovann

Cześć, jestem Donovann, mam 21 lat i jestem z Francji. Obecnie pracuję w Biurze Wolontariatu „EVS Wroclaw possibilities know no border”. Często przychodzę też do Arki, aby pokazywać uczniom tej szkoły prezentacje na temat kultury francuskiej. Wybrałem Polskę, ponieważ bardzo podobało mi się odkrywanie tego kraju w czasie mojego Erasmusa w Olsztynie, a ja bardzo lubię uczyć się historii!

15.05.2023 | Dzień Hiszpanii w Arce

W poprzedni czwartek nasza wolontariuszka Elisa, wraz z jej koleżanką z EVS Wroclaw possibilities know no borders Eleną, zorganizowały w Arce Dzień Hiszpanii. Podczas wydarzenia opowiedziały naszym uczniom o kulturze Hiszpanii, zapoznały ich z hiszpańskimi artystami, nauczyły tańczyć flamenco, a na koniec poczęstowały tradycyjnymi hiszpańskimi potrawami. Zdjęcia z wydarzenia zobaczyć można >tutaj<.

*Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/ESCWroclaw*

15.12.2022 | Warsztaty o hiszpańskich tradycjach świątecznych z Elisą

Elisa, nasza wolontariuszka z Hiszpanii przeprowadziła warsztaty dla klas 4-8 na temat hiszpańskich tradycji świątecznych. Nasi uczniowie dowiedzieli się o loterii świątecznej, paradzie 3 Króli, a także zobaczyli film o tradycji jedzenia 12 winogron na czas oraz posłuchali hiszpańskich kolęd. Zdjęcia z zajęć można zobaczyć >tutaj<.

14.12.2022 | Lekcja z Donovanem w klasach 6-8

Donovan, wolontariusz z Francji ponownie odwiedził uczniów klas 6,7,8 którzy tym razem przedstawili mu słynne postacie z Polski m.in. aktorów, sportowców, postacie historyczne oraz kreskówkowe. Donovan dowiedział się kim są min. Marcin Gortat, Józef Piłsudski, mógł zobaczyć Reksia oraz Lolka i Bolka. Nasz wolontariusz również zaprezentował słynnych Francuzów. Było ciekawie i inspirująco. Zdjęcia z zajęć można zobaczyć >tutaj<.

05.12.2022 | Projekt językowy klas 7-8

Klasa 7 wzięła udział w projekcie językowym, wychodząc do centrum Wrocławia i opowiadając w języku angielskim o zabytkach i ciekawych miejscach, takich jak: rynek, ratusz, kamienice Jaś i Małgosia, ulica Więzienna, kościół Marii Magdaleny czy Jana Chrzciciela. Naszym słuchaczem była wolontariuszka Mariam, która z zainteresowaniem słuchała opowieści.

W tym samym czasie klasa 8 przeprowadzała na rynku wywiady w języku angielskim na temat ekologii wśród mieszkańców Wrocławia. Już niedługo będzie można obejrzeć cały film przygotowany przez uczniów z tego projektu. Zdjęcia z wydarzenia >tutaj<.

23.11.2022 | Zajęcia z Elisą

Elisa, nasza tegoroczna wolontariuszka przeprowadziła prezentacje o sporcie i słynnych postaciach ze świata sportu pochodzenia hiszpańskiego. Zdjęcia z wydarzenia >tutaj<.

23.11.2022 | Zajęcia z Donavanem w klasach 6-8

Klasy 6, 7 i 8 odwiedził Donavan, rodowity francuz, który  przedstawił swój kraj oraz region północnej Francji, z którego pochodzi. Donavan zaprezentował zamorskie terytoria byłego imperium Francuskiego, regionalne tańce, atrakcje turystyczne oraz kulinaria. Nie obyło się bez muzyki Edith Piaf, Marsylianki i słynnych piłkarzy. Uczniowie byli zainteresowani kulturą Francji, aktywnie dyskutowali z Donavanem i zadawali mu bardzo wiele pytań. Zdjęcia z wydarzenia >tutaj<.

26.10.2022 |Wycieczka po starówce Wrocławia z klasą 6

Klasa 6 w ramach projektu kulturowego zaprosiła nasze tegoroczne wolontariuszki na wycieczkę po starówce Wrocławia, aby opowiedzieć im o swoim mieście, jego historii, atrakcjach i zabytkach. Wolontariuszki z zaciekawieniem i zainteresowaniem słuchały opowiadań uczniów w języku angielskim. Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

15.09.2022 | Lekcja z Elisą w klasie 6

Klasa 6 gościła Elise, nasza wolontariuszkę z Hiszpanii. Elisa prezentowała hiszpańskie święta. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych informacji między innymi o paradach, wystawach rzeźb w Walencji czy kolacji dla 3 Króli. Wzajemnie porównywali tradycje i doszukiwali się podobieństw. Zdjęcia z zajęć dostępne >tutaj<.

12.09.2022 | Lekcja w klasach 4 i 6 z nową wolontariuszką 

W drugim tygodniu nauki nasza tegoroczna wolontariuszka Elisa z Hiszpanii odwiedziła klasę 4 i 6 aby opowiedzieć naszym uczniom o swoim pięknym kraju oraz o Valencji- mieście z którego pochodzi. Dzieci z zainteresowaniem śledziły ciekawą prezentacje Elisy, a następnie dyskutowały z nią o Hiszpanii i Polsce. To jedna z pierwszych wizyt Elisy w klasach 4-8. Dzieci z utęsknieniem wyczekują kolejnych.

W roku szkolnym 2021/2022 dołączyło do nas dwóch zagranicznych wolontariuszy w ramach programu European Solidarity Corps. Cieszymy się, że Natia i Francesco wybrali Polskę i naszą szkołę na zdobycie doświadczenia! Dzięki temu nasi nauczyciele i pracownicy otrzymują pomoc w codziennych obowiązkach, a dzieci mogą szkolić swój angielski, poznawać kulturę innych krajów i uczyć się podstawowych zwrotów w nowych językach.

Natia Dzidziguri

Jestem Natia z Gruzji, mam 24 lata i licencjat z europeistyki. Interesuję się polityką i czynnie angażuję się w procesy polityczne, ponieważ uważam, że polityka to nasza codzienność. Byłam praktykantką w parlamencie Gruzji, a także członkinią jednej z partii opozycyjnych. Myślę, że Gruzję i Polskę łączy wiele – polityka, historia, stosunki gospodarcze i kulturalne. Dlatego wybrałam Polskę. Dla mnie bycie wolontariuszem jest wyzwaniem i szansą na poznanie polskiej kultury, ludzi i historii, a także naukę języka polskiego, który będzie moim piątym językiem. To sprawia, że ​​jestem szczęśliwa. Przeszłam kurs nauczycielski, a także uczestniczyłam w projekcie ,,Pokojowa edukacja młodzieży studenckiej dla budowania zaufania”, gdzie zdobyłam edukację na tematy takie jak: kultura pokoju, tolerancja, sposoby i metody rozwiązywania konfliktów , prawa człowieka. Wiedza pomoże mi wykazać się umiejętnościami i podzielić się nimi z dziećmi. Cieszę się, że mam okazję pracować w Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej „Arka”!

Francesco Bada

Jestem Francesco z Włoch, mam 22 lata i ukończyłem w zeszłym roku nauki polityczne, stosunki międzynarodowe i prawa człowieka. Moje główne zainteresowania związane są ze sztuką: lubię grać na gitarze, śpiewać, pisać i rysować i myślę, że to idealny sposób na wyrażenie siebie. Moim celem jest przekazanie tych pasji uczniom, otwarcie ich kreatywności i zabawy. Wybrałem Polskę, bo chciałem podjąć wyzwanie, w kraju, którego nie znam, ale bardzo się nim interesuję, a teraz, gdy mam taką możliwość, chcę odkrywać i wymieniać kultury i doświadczenia. Bardzo się cieszę, że mogę pracować tutaj w „Arka” i wykorzystam tutaj swój czas jak najlepiej!

30.05.2022 | Świętowanie dnia niepodległości Gruzji z Natią

Nasza wolontariuszka Natia zaprosiła uczniów klas 4-6 do wspólnego świętowania dnia niepodległości Gruzji, które odbyło się 26 maja. Uczniowie odbyli podróż na Bliski Wschód poprzez kuchnie, muzykę, zabytki, taniec i śpiew. Warsztaty były bardzo ciekawe i smaczne, a uczniowie mogli skosztować gruzińskiego Lobiani i chaczapuri. Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

26.04.2022 | Gruzińskie święta wielkanocne

Nasza tegoroczna wolontariuszka Natia opowiedziała klasom 4 i 5 jak obchodzone jest święto Zmartwychwstania w Gruzińskim kościele prawosławnym. Uczniowie dowiedzieli się o wielu tradycjach takich jak: Palenie ognia przyniesionego z Jerozolimy w świątyniach, odwiedzanie grobów zmarłych czy sadzenie wielkanocnej trawy. Uczniowie opowiadali o tym jak świętują wspólnie ze swoimi rodzinami. Zdjęcia z zajęć dostępne >tutaj<.

04.03.2022 | Lekcja w klasie 5 z Natią i Francesco

Klasa piąta kolejny raz gościła naszych wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności. Tym razem, Natia i Francesco prezentowali największe i najznakomitsze zamki Wielkiej Brytanii oraz fakty historyczne dotyczące tych miejsc. Uczniowie natomiast opowiadali naszym gościom o polskich zamkach takich jak Książ czy Malbork. Po prezentacji nastąpił quiz z nowo zdobytej wiedzy. Zdjęcia z zajęć dostępne >tutaj<.

19.01.2022 | Lekcja z nowym wolontariuszem w klasie 8

W klasie 8 gościł nasz nowy wolontariusz Francesco z Włoch, który przygotował dla uczniów bardzo ciekawa i nieoczywistą prezentacje o swoim kraju. Klasa poznała kilka faktów, które znają tylko prawdziwi Włosi! Jak na przykład, że makaron carbonara nie powinien zawierać sosu śmietanowego itp. Prezentacja odbyła się w języku angielskim. Zdjęcia z lekcji dostępne >tutaj<.

22.12.2021 | Świąteczne tradycje w Gruzji – lekcja klasy 5

Dzień przed świąteczna przerwa klasa 5 obejrzała prezentacje naszej tegorocznej wolontariuszki Natii o świątecznych tradycjach z Gruzji. Uczniowie zobaczyli i niemalże poczuli smak wyśmienitych potraw świątecznych, posłuchali kolęd , zobaczyli obchody świąt w gruzińskim kościele prawosławnym i podziwiali jak w tym wyjątkowym czasie  wygląda stolicą Gruzji – Tbilisi. Po prezentacji nastąpił czas quizów. Zdjęcia dostępne >tutaj<.

17.11.2021 | Klasa 4 poznaje Gruzję

W tym tygodniu klasę 4 odwiedziła nasza tegoroczna wolontariuszka Natia z Gruzji. Natia przygotowała dla naszych Arkowiczów prezentację o swoim kraju. Uczniowie dowiedzieli się o Gruzji bardzo wiele ciekawych informacji, od liczby ludności po kulinaria czy taniec narodowy. Wszyscy z zaciekawieniem przysłuchiwali się opowiadaniu Natii, ponieważ po prezentacji był czas quizów z wiedzy o Gruzji. Zdjęcia z lekcji dostępne >tutaj<.

W roku szkolnym 2020/2021 dołączyło do nas dwóch zagranicznych wolontariuszy w ramach programu European Solidarity Corps. Cieszymy się, że Annie i Giorgi wybrali Polskę i naszą szkołę na zdobycie doświadczenia! Dzięki temu nasi nauczyciele i pracownicy otrzymują pomoc w codziennych obowiązkach, a dzieci mogą szkolić swój angielski, poznawać kulturę innych krajów i uczyć się podstawowych zwrotów w nowych językach.

Annie Carreño

Cześć! Mam na imię Annie, mam 22 lata i pochodzę z Hiszpanii – kraju, który też uczestniczy w programie European Solidarity Corps. Myślę, że wolontariat w szkole „Arka” pomoże mi dowiedzieć się więcej o polskiej kulturze i nauczyć się języka polskiego. Z radością, za pomocą gier i projektów, przedstawię również dzieciom kulturę, język oraz tradycje Hiszpanii oraz miejsca, w których byłam czy mieszkałam, takie jak: Kanada, Wielka Brytania, Finlandia oraz Szwecja.
Mam nadzieję, że pod koniec tego rocznego programu będziemy bogatsi o wiedzę o sobie nawzajem!

Giorgi Mtchedlidze

Cześć, mam na imię George (Jerzy). Jestem 22-letnim chłopakiem z 7-letnim doświadczeniem w pracy z młodymi ludźmi. Mam tytuł licencjata (ang. bachelor) z Relacji międzynarodowych, a ponadto byłem aktywnie zaangażowany w działalności społeczne, ponieważ staram się być aktywnym obywatelem. Ostatnie 2 lata pracowałem również w szkole jako nauczyciel matematyki dla 8 i 9-latków. Wybrałem Polskę, ponieważ bardzo lubię ten kraj i Polaków oraz ze względu na przyjazne stosunki między naszymi państwami. Myślę, że ten projekt jest najlepszą okazją, by dowiedzieć się więcej o Polakach, polskich tradycjach i kulturze oraz by przekazać informacje o moim kraju i zachęcić uczniów, by zakochali się w Gruzji. Mam nadzieję, że praca w Arce będzie świetnym doświadczeniem.

23.06.2021| Wieczór Gruziński w Kamienicy pod Aniołami

18 czerwca 2021 w urokliwej Kamienicy pod Aniołami odbył się Wieczór Gruziński, poświęcony przyjaznym relacjom Gruzji z Polską, który przygotował i prowadził m.in. nasz wolontariusz Giorgi Mtchedlidze. W wydarzeniu uczestniczył Honorowy Konsul Gruzji p. Wojciech Wróbel, koordynator programu p. Maryna Los, przedstawiciele różnych szkół, uczestnicy Europejskiego Korpusu Solidarności i gruzińscy emigranci mieszkający we Wrocławiu. Naszą szkołę reprezentowały: p. dyrektor Barbara Bartnik, p. Iwona Borowska i szkolny koordynator programu p. Aleksandra Polańska. Na wieczorze prezentowana była kultura kraju i oczywiście nie mogło zabraknąć gruzińskich przysmaków! >Więcej zdjęć<

08.03.2021 | Sportowy świat, czyli lekcja z wolontariuszem w klasie VII 

W tym tygodniu nasz wolontariusz Giorgi z Gruzji odbył kolejne spotkanie online z klasą siódmą.  Giorgi przyłączył się do lekcji języka angielskiego pani Eweliny i opowiedział o sportach popularnych w Gruzji. Uczniowie opowiedzieli również Giorgiemu o różnych popularnych i ekstremalnych sportach w Polsce. Dzieci z klasy siódmej wiedzą już, że w Gruzji to nie piłka nożna a rugby cieszy się największą popularnością. Z kolei w Gruzji dużo popularniejsze od męskich meczów szachowych są damskie! Giorgi natomiast wie już więcej na temat popularnego w Polsce ekstremalnego prasowania, żużla i hokeja. Więcej zdjęć tutaj.

08.12.2020 | Kulinaria gruzińskie, czyli lekcja z wolontariuszem w klasie VII 

W ostatnim tygodniu w klasie VII lekcję poprowadził Giorgi, nasz wolontariusz z Gruzji. Celem lekcji była wymiana informacji między uczniami a wolontariuszem o tym, jakie są tradycyjne dania i przysmaki w Gruzji, a jakie w Polsce. Była to kolejna wizyta wolontariusza w klasie VII. Zobaczcie zdjęcia w Galerii zdjęć.

14.10.2020 | Podróż na wschód, czyli warsztaty o Gruzji dla uczniów klasy VII

Na początku października w klasie VII odbyły się warsztaty nt. Gruzji – kraju graniczącego m.in. z Turcją, Rosją czy Armenią – które poprowadził Giorgi, nasz wolontariusz. W ciągu zaledwie 45 minut Giorgi zabrał nas w niesamowitą podróż wiele kilometrów na wschód do swojego kraju. W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy się min.: dlaczego na fladze Gruzji jest 5 krzyży; jaka jest historia, lokalizacja i język; jakie są gruzińskie parki narodowe i atrakcje turystyczne. Oprócz tego zobaczyliśmy zdjęcia z rodzinnych stron Giorgi, posłuchaliśmy gruzińskiej muzyki i obejrzeliśmy gruziński taniec, a na sam koniec naszej podróży posmakowaliśmy nawet gruzińskich smakołyków, które własnoręcznie zrobiła mama wolontariusza. >> Zobacz zdjęcia

09.10.2020 | Warsztaty z języka hiszpańskiego z wolontariuszką z Hiszpanii

Na początku października w klasie VII odbyły się warsztaty języka hiszpańskiego, które poprowadziła Annie, nasza tegoroczna wolontariuszka z Hiszpanii. Anna uczyła Arkowiczów podstawowych zwrotów hiszpańskich. Dowiedzieliśmy się między innymi, że słowa, których wymowa jest identyczna w języku polskim i hiszpańskim, mają całkowicie inne znaczenia. Słowo „casa” (czyt. kasa) w języku hiszpańskim oznacza dom, a „pan” oznacza chleb i tak dalej. Dowiedzieliśmy się też, jak Hiszpanie witają się ze sobą oraz o tym, że każdy z nich posiada 2 nazwiska. Pod koniec zajęć zagraliśmy w grę językową i tłumaczyliśmy nasze imiona na język hiszpański. Było zabawnie, a uczniowie mieli szansę dowiedzieć się czegoś ciekawego o Hiszpanii i porozmawiać w języku angielskim. >> Galeria zdjęć

W roku szkolnym 2019/2020 dołączyło do nas dwóch zagranicznych wolontariuszy w ramach programu European Solidarity Corps. Cieszymy się, że Ludivine i Ilia wybrali Polskę i naszą szkołę na zdobycie doświadczenia! Dzięki temu nasi nauczyciele i pracownicy otrzymują pomoc w codziennych obowiązkach, a dzieci mogą szkolić swój angielski, poznawać kulturę innych krajów i uczyć się podstawowych zwrotów w nowych językach.

Ludivine Delange

Mam 20 lat, pochodzę z miejscowości Angers we Francji. Przyjechałam do Polski, aby zdobyć nowe doświadczenie w życiu prywatnym i zawodowym, aby podszkolić swoje umiejętności, podnieść poziom angielskiego oraz nauczyć się nowego języka. W „Arce” najczęściej pomagam nauczycielom w prowadzeniu zajęć popołudniowych.

Ilia Dvalishvili

Mam 25 lat, pochodzę z Gruzji. Niedawno ukończyłem psychologię i aby móc zawodowo zajmować się pomaganiem dzieciom, potrzebowałem zdobyć doświadczenie w pracy z dziećmi. Wolontariat w projekcie ESC daje mi możliwość, aby zdobywać to doświadczenie, pracując z różnorodnymi dziećmi z innego kraju.

12.05.2020 | Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z języków francuskiego i gruzińskiego 💬

W tym tygodniu ruszają dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z języka francuskiego i języka gruzińskiego! Zajęcia będą prowadzić nasi wolontariusze z Korpusu Solidarności ERASMUS. Lekcje języka francuskiego będą odbywać się z Ludivine Delange, zaś języka gruzińskiego poprowadzi Ilia Dvalishvili. Ze względu na to, że nasi wolontariusze nie mówią po polsku, zajęcia dedykowane są dla chętnych uczniów z klas VI – VIII. Zajęcia będą realizowane od podstaw, a ich głównym celem jest zainteresowanie językiem, poznanie jego podstaw oraz kultury panującej w danym kraju.
Więcej informacji oraz zapisy w formie mailowej u p. Joanny Rojeckiej mailowo – joanna.rojecka@arka.edu.pl. Zainteresowanych uczniów serdecznie zapraszamy!

03.03.2020 | Karnawał po francusku i wizyta w Alliance Française we Wrocławiu

W ostatnim tygodniu lutego w najmłodszych klasach odbyło się wiele działań koordynowanych przez naszą wolontariuszkę z Francji, Ludivine. Z okazji Tłustego Czwartku, który we Francji obchodzony jest jako „Mardi Gras”, Ludivine przygotowała „beignets”, czyli francuskie pączki (przykładowy przepis znajduje się tutaj). Dzieci zajadały je ze smakiem!
W środę pod okiem wolontariuszki uczniowie przygotowywali piękne tęcze zakończone chmurkami. Natomiast w piątek razem z wychowawczyniami wszyscy udali się do Stowarzyszenia Alliance Française we Wrocławiu, gdzie odbyła się prezentacja o francuskim karnawale, po której mali Arkowicze mieli okazję samodzielnie wykonać własną karnawałową maskę. Zdjęcia z wydarzeń można obejrzeć w Galerii zdjęć.

19.12.2019 | Prezentacja o Francji

W ostatnim tygodniu Ludivine razem z innym wolontariuszem z Francji (Flo) przeprowadzili prezentację o swoim kraju dla klasy I. Dzieciom bardzo podobały się te zajęcia! Dzięki nim mogły dowiedzieć się czegoś nowego o kulturze francuskiej z perspektywy osób, które znają ją od podszewki. Uczniowie mogli też spróbować francuskich pancake’ów! Natomiast po prezentacji wykonywali papierowe konstrukcje wieży Eiffla, które musieli najpierw wyciąć, a później według wskazanej instrukcji złożyć w całość. Efekt można podziwiać na tym zdjęciu 🙂

20.11.2019 | Lekcje z kultury francuskiej

W połowie listopada uczniowie Arkowej Zerówki i Klasy I mieli okazję mieć bardzo ciekawą lekcję, podczas której dowiedzieli się więcej na temat francuskiej kultury i zwyczajów, a to za sprawą naszej tegorocznej wolontariuszki Ludivine, która pochodzi z Francji. Na zajęciach z pierwszą klasą Ludivine pokazała uczniom francuską grę z papieru. Na zajęciach z Zerówką razem z innym francuskim wolontariuszem oraz tatą Ignasia przedstawiła prezentację o Francji. Wszystkim bardzo podobały się takie zajęcia! Tym bardziej, że mogli także posłuchać francuskiej muzyki oraz spróbować prawdziwych francuskich pancake’ów. Zdjęcia z lekcji można obejrzeć tutaj.

18.11.2019 | Dzień Niepodległości

Co roku 11 listopada obchodzimy w Polsce Święto Niepodległości, na pamiątkę wyzwolenia Polski po 123 latach zaborów w 1918 roku. W tym roku świętowaliśmy 101 rocznicę tego wydarzenia. To ważne i podniosłe święto dla wszystkich Polaków, dlatego tym bardziej cieszymy się, że nasi wolontariusze świętowali tego dnia razem z nami. Jednym z elementów świętowania było wspólne zaśpiewanie hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego” (zdjęcie).

05.11.2019 | Lekcja o Gruzji

Na początku listopada II  klasa miała  okazję  usłyszeć  nieco  więcej  o Gruzji,  czyli  kraju,  z którego pochodzi Ilia. Dzieci poznały, jak wygląda gruzińska flaga, nauczyły się też niektórych słów. Dla naszych uczniów spotkania z wolontariuszami są zawsze również świetną lekcją angielskiego, ponieważ właśnie tym językiem najczęściej posługują się wolontariusze. Dzieci mogą również wcielić się w rolę nauczycieli, gdy uczą Ilię oraz Ludivine polskich zwyczajów i słów.

01.11.2019 | Szkolny Dzień Języków Obcych

Pod koniec października przeprowadzaliśmy finał szkolnego projektu „Dzień Języków Obcych”. Każda klasa miała przydzielony kraj, o którym musiała się jak najwięcej dowiedzieć, zaśpiewać piosenkę w jego języku, przygotować przekąski związane z tym regionem. W trakcie Wielkiego Finału był czas na ostateczną prezentację krajów. Ilia entuzjastycznie i chętnie pomagał uczniom w przygotowywaniu dekoracji oraz elementów przedstawienia.