Znajdź nas na facebooku

Wolontariusze

 

 

W roku szkolnym 2019/2020 dołączyło do nas 2 zagranicznych wolontariuszy w ramach programu
European Solidarity Corps. Cieszymy się, że Ludivine i Ilia wybrali Polskę i naszą szkołę na zdobycie doświadczenia! Dzięki temu nasi nauczyciele i pracownicy otrzymują pomoc w codziennych obowiązkach, a dzieci mogą szkolić swój angielski, poznawać kulturę innych krajów i uczyć się podstawowych zwrotów w nowych językach. 
Poniżej co ok. 2 tygodnie będziemy publikować posty o ich aktualnych działaniach. 
Ludivine Delange

Mam 20 lat, pochodzę z miejscowości Angers we Francji. Przyjechałam do Polski, aby zdobyć nowe doświadczenie w życiu prywatnym i zawodowym, aby podszkolić swoje umiejętności, podnieść poziom angielskiego oraz nauczyć się nowego języka. W „Arce” najczęściej pomagam nauczycielom w prowadzeniu zajęć popołudniowych.

Ilia Dvalishvili

Mam 25 lat, pochodzę z Gruzji. Niedawno ukończyłem psychologię i aby móc zawodowo zajmować się pomaganiem dzieciom, potrzebowałem zdobyć doświadczenie w pracy z dziećmi. Wolontariat w projekcie ESC daje mi możliwość, aby zdobywać to doświadczenie, pracując z różnorodnymi dziećmi z innego kraju.

 

12.05.2020 | Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z języków francuskiego i gruzińskiego 💬

W tym tygodniu ruszają dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z języka francuskiego i języka gruzińskiego! Zajęcia będą prowadzić nasi wolontariusze z Korpusu Solidarności ERASMUS. Lekcje języka francuskiego będą odbywać się z Ludivine Delange, zaś języka gruzińskiego poprowadzi Ilia Dvalishvili. Ze względu na to, że nasi wolontariusze nie mówią po polsku, zajęcia dedykowane są dla chętnych uczniów z klas VI – VIII. Zajęcia będą realizowane od podstaw, a ich głównym celem jest zainteresowanie językiem, poznanie jego podstaw oraz kultury panującej w danym kraju.
Więcej informacji oraz zapisy w formie mailowej u p. Joanny Rojeckiej mailowo – joanna.rojecka@arka.edu.pl. Zainteresowanych uczniów serdecznie zapraszamy!

 

03.03.2020 | Karnawał po francusku i wizyta w Alliance Française we Wrocławiu

W ostatnim tygodniu lutego w najmłodszych klasach odbyło się wiele działań koordynowanych przez naszą wolontariuszkę z Francji, Ludivine. Z okazji Tłustego Czwartku, który we Francji obchodzony jest jako „Mardi Gras”, Ludivine przygotowała „beignets”, czyli francuskie pączki (przykładowy przepis znajduje się tutaj). Dzieci zajadały je ze smakiem!
W środę pod okiem wolontariuszki uczniowie przygotowywali piękne tęcze zakończone chmurkami. Natomiast w piątek razem z wychowawczyniami wszyscy udali się do Stowarzyszenia Alliance Française we Wrocławiu, gdzie odbyła się prezentacja o francuskim karnawale, po której mali Arkowicze mieli okazję samodzielnie wykonać własną karnawałową maskę. Zdjęcia z wydarzeń można obejrzeć w Galerii zdjęć.

 

19.12.2019 | Prezentacja o Francji

W ostatnim tygodniu Ludivine razem z innym wolontariuszem z Francji (Flo) przeprowadzili prezentację o swoim kraju dla klasy I. Dzieciom bardzo podobały się te zajęcia! Dzięki nim mogły dowiedzieć się czegoś nowego o kulturze francuskiej z perspektywy osób, które znają ją od podszewki. Uczniowie mogli też spróbować francuskich pancake’ów! Natomiast po prezentacji wykonywali papierowe konstrukcje wieży Eiffla, które musieli najpierw wyciąć, a później według wskazanej instrukcji złożyć w całość. Efekt można podziwiać na tym zdjęciu 🙂

 

20.11.2019 | Lekcje z kultury francuskiej

W połowie listopada uczniowie Arkowej Zerówki i Klasy I mieli okazję mieć bardzo ciekawą lekcję, podczas której dowiedzieli się więcej na temat francuskiej kultury i zwyczajów, a to za sprawą naszej tegorocznej wolontariuszki Ludivine, która pochodzi z Francji. Na zajęciach z pierwszą klasą Ludivine pokazała uczniom francuską grę z papieru. Na zajęciach z Zerówką razem z innym francuskim wolontariuszem oraz tatą Ignasia przedstawiła prezentację o Francji. Wszystkim bardzo podobały się takie zajęcia! Tym bardziej, że mogli także posłuchać francuskiej muzyki oraz spróbować prawdziwych francuskich pancake’ów. Zdjęcia z lekcji można obejrzeć tutaj.

 

18.11.2019 | Dzień Niepodległości

Co roku 11 listopada obchodzimy w Polsce Święto Niepodległości, na pamiątkę wyzwolenia Polski po 123 latach zaborów w 1918 roku. W tym roku świętowaliśmy 101 rocznicę tego wydarzenia. To ważne i podniosłe święto dla wszystkich Polaków, dlatego tym bardziej cieszymy się, że nasi wolontariusze świętowali tego dnia razem z nami. Jednym z elementów świętowania było wspólne zaśpiewanie hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego” (zdjęcie).

 

05.11.2019 | Lekcja o Gruzji

Na początku listopada II  klasa miała  okazję  usłyszeć  nieco  więcej  o Gruzji,  czyli  kraju,  z którego pochodzi Ilia. Dzieci poznały, jak wygląda gruzińska flaga, nauczyły się też niektórych słów. Dla naszych uczniów spotkania z wolontariuszami są zawsze również świetną lekcją angielskiego, ponieważ właśnie tym językiem najczęściej posługują się wolontariusze. Dzieci mogą również wcielić się w rolę nauczycieli, gdy uczą Ilię oraz Ludivine polskich zwyczajów i słów.

 

01.11.2019 | Szkolny Dzień Języków Obcych

Pod koniec października przeprowadzaliśmy finał szkolnego projektu „Dzień Języków Obcych”. Każda klasa miała przydzielony kraj, o którym musiała się jak najwięcej dowiedzieć, zaśpiewać piosenkę w jego języku, przygotować przekąski związane z tym regionem. W trakcie Wielkiego Finału był czas na ostateczną prezentację krajów. Ilia entuzjastycznie i chętnie pomagał uczniom w przygotowywaniu dekoracji oraz elementów przedstawienia.