Znajdź nas na facebooku

European Solidarity Corps

 

2020/2021

 
 

 

W roku szkolnym 2020/2021 dołączyło do nas 2 zagranicznych wolontariuszy w ramach programu
European Solidarity Corps. Cieszymy się, że Annie i Giorgi wybrali Polskę i naszą szkołę na zdobycie doświadczenia! Dzięki temu nasi nauczyciele i pracownicy otrzymują pomoc w codziennych obowiązkach, a dzieci mogą szkolić swój angielski, poznawać kulturę innych krajów i uczyć się podstawowych zwrotów w nowych językach. 
Poniżej będziemy publikować posty o ich aktualnych działaniach. 

Annie Carreño

Cześć! Mam na imię Annie, mam 22 lata i pochodzę z Hiszpanii – kraju, który też uczestniczy w programie European Solidarity Corps. Myślę, że wolontariat w szkole „Arka” pomoże mi dowiedzieć się więcej o polskiej kulturze i nauczyć się języka polskiego. Z radością, za pomocą gier i projektów, przedstawię również dzieciom kulturę, język oraz tradycje Hiszpanii oraz miejsca, w których byłam czy mieszkałam, takie jak: Kanada, Wielka Brytania, Finlandia oraz Szwecja.
Mam nadzieję, że pod koniec tego rocznego programu będziemy bogatsi o wiedzę o sobie nawzajem!

Giorgi Mtchedlidze

Cześć, mam na imię George (Jerzy). Jestem 22-letnim chłopakiem z 7-letnim doświadczeniem w pracy z młodymi ludźmi. Mam tytuł licencjata (ang. bachelor) z Relacji międzynarodowych, a ponadto byłem aktywnie zaangażowany w działalności społeczne, ponieważ staram się być aktywnym obywatelem. Ostatnie 2 lata pracowałem również w szkole jako nauczyciel matematyki dla 8 i 9-latków.
Wybrałem Polskę, ponieważ bardzo lubię ten kraj i Polaków oraz ze względu na przyjazne stosunki między naszymi państwami. Myślę, że ten projekt jest najlepszą okazją, by dowiedzieć się więcej o Polakach, polskich tradycjach i kulturze oraz by przekazać informacje o moim kraju i zachęcić uczniów, by zakochali się w Gruzji. Mam nadzieję, że praca w Arce będzie świetnym doświadczeniem.

 

23.06.2021|Wieczór Gruziński w Kamienicy pod Aniołami

18 czerwca 2021 w urokliwej Kamienicy pod Aniołami odbył się Wieczór Gruziński, poświęcony przyjaznym relacjom Gruzji z Polską, który przygotował i prowadził m.in. nasz wolontariusz Giorgi Mtchedlidze. W wydarzeniu uczestniczył Honorowy Konsul Gruzji p. Wojciech Wróbel, koordynator programu p. Maryna Los, przedstawiciele różnych szkół, uczestnicy Europejskiego Korpusu Solidarności i gruzińscy emigranci mieszkający we Wrocławiu. Naszą szkołę reprezentowały: p. dyrektor Barbara Bartnik, p. Iwona Borowska i szkolny koordynator programu p. Aleksandra Polańska. Na wieczorze prezentowana była kultura kraju i oczywiście nie mogło zabraknąć gruzińskich przysmaków! >Więcej zdjęć<

 

08.03.2021 | Sportowy świat, czyli lekcja z wolontariuszem w klasie VII 

W tym tygodniu nasz wolontariusz Giorgi z Gruzji odbył kolejne spotkanie online z klasą siódmą.  Giorgi przyłączył się do lekcji języka angielskiego pani Eweliny i opowiedział o sportach popularnych w Gruzji. Uczniowie opowiedzieli również Giorgiemu o różnych popularnych i ekstremalnych sportach w Polsce. Dzieci z klasy siódmej wiedzą już, że w Gruzji to nie piłka nożna a rugby cieszy się największą popularnością. Z kolei w Gruzji dużo popularniejsze od męskich meczów szachowych są damskie! Giorgi natomiast wie już więcej na temat popularnego w Polsce ekstremalnego prasowania, żużla i hokeja. Więcej zdjęć tutaj.

08.12.2020 | Kulinaria gruzińskie, czyli lekcja z wolontariuszem w klasie VII 

W ostatnim tygodniu w klasie VII lekcję poprowadził Giorgi, nasz wolontariusz z Gruzji. Celem lekcji była wymiana informacji między uczniami a wolontariuszem o tym, jakie są tradycyjne dania i przysmaki w Gruzji, a jakie w Polsce. Była to kolejna wizyta wolontariusza w klasie VII. Zobaczcie zdjęcia w Galerii zdjęć.

 

14.10.2020 | Podróż na wschód, czyli warsztaty o Gruzji dla uczniów klasy VII

Na początku października w klasie VII odbyły się warsztaty nt. Gruzji – kraju graniczącego m.in. z Turcją, Rosją czy Armenią – które poprowadził Giorgi, nasz wolontariusz. W ciągu zaledwie 45 minut Giorgi zabrał nas w niesamowitą podróż wiele kilometrów na wschód do swojego kraju. W trakcie warsztatów dowiedzieliśmy się min.: dlaczego na fladze Gruzji jest 5 krzyży; jaka jest historia, lokalizacja i język; jakie są gruzińskie parki narodowe i atrakcje turystyczne. Oprócz tego zobaczyliśmy zdjęcia z rodzinnych stron Giorgi, posłuchaliśmy gruzińskiej muzyki i obejrzeliśmy gruziński taniec, a na sam koniec naszej podróży posmakowaliśmy nawet gruzińskich smakołyków, które własnoręcznie zrobiła mama wolontariusza. >> Zobacz zdjęcia

 

09.10.2020 | Warsztaty z języka hiszpańskiego z wolontariuszką z Hiszpanii

Na początku października w klasie VII odbyły się warsztaty języka hiszpańskiego, które poprowadziła Annie, nasza tegoroczna wolontariuszka z Hiszpanii. Anna uczyła Arkowiczów podstawowych zwrotów hiszpańskich. Dowiedzieliśmy się między innymi, że słowa, których wymowa jest identyczna w języku polskim i hiszpańskim, mają całkowicie inne znaczenia. Słowo „casa” (czyt. kasa) w języku hiszpańskim oznacza dom, a „pan” oznacza chleb i tak dalej. Dowiedzieliśmy się też, jak Hiszpanie witają się ze sobą oraz o tym, że każdy z nich posiada 2 nazwiska. Pod koniec zajęć zagraliśmy w grę językową i tłumaczyliśmy nasze imiona na język hiszpański. Było zabawnie, a uczniowie mieli szansę dowiedzieć się czegoś ciekawego o Hiszpanii i porozmawiać w języku angielskim. >> Galeria zdjęć


 

2019/2020

 

 

W roku szkolnym 2019/2020 dołączyło do nas 2 zagranicznych wolontariuszy w ramach programu
European Solidarity Corps. Cieszymy się, że Ludivine i Ilia wybrali Polskę i naszą szkołę na zdobycie doświadczenia! Dzięki temu nasi nauczyciele i pracownicy otrzymują pomoc w codziennych obowiązkach, a dzieci mogą szkolić swój angielski, poznawać kulturę innych krajów i uczyć się podstawowych zwrotów w nowych językach. 
Poniżej co ok. 2 tygodnie będziemy publikować posty o ich aktualnych działaniach. 

Ludivine Delange

Mam 20 lat, pochodzę z miejscowości Angers we Francji. Przyjechałam do Polski, aby zdobyć nowe doświadczenie w życiu prywatnym i zawodowym, aby podszkolić swoje umiejętności, podnieść poziom angielskiego oraz nauczyć się nowego języka. W „Arce” najczęściej pomagam nauczycielom w prowadzeniu zajęć popołudniowych.

Ilia Dvalishvili

Mam 25 lat, pochodzę z Gruzji. Niedawno ukończyłem psychologię i aby móc zawodowo zajmować się pomaganiem dzieciom, potrzebowałem zdobyć doświadczenie w pracy z dziećmi. Wolontariat w projekcie ESC daje mi możliwość, aby zdobywać to doświadczenie, pracując z różnorodnymi dziećmi z innego kraju.

 

12.05.2020 | Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z języków francuskiego i gruzińskiego 💬

W tym tygodniu ruszają dodatkowe zajęcia pozalekcyjne z języka francuskiego i języka gruzińskiego! Zajęcia będą prowadzić nasi wolontariusze z Korpusu Solidarności ERASMUS. Lekcje języka francuskiego będą odbywać się z Ludivine Delange, zaś języka gruzińskiego poprowadzi Ilia Dvalishvili. Ze względu na to, że nasi wolontariusze nie mówią po polsku, zajęcia dedykowane są dla chętnych uczniów z klas VI – VIII. Zajęcia będą realizowane od podstaw, a ich głównym celem jest zainteresowanie językiem, poznanie jego podstaw oraz kultury panującej w danym kraju.
Więcej informacji oraz zapisy w formie mailowej u p. Joanny Rojeckiej mailowo – joanna.rojecka@arka.edu.pl. Zainteresowanych uczniów serdecznie zapraszamy!

 

03.03.2020 | Karnawał po francusku i wizyta w Alliance Française we Wrocławiu

W ostatnim tygodniu lutego w najmłodszych klasach odbyło się wiele działań koordynowanych przez naszą wolontariuszkę z Francji, Ludivine. Z okazji Tłustego Czwartku, który we Francji obchodzony jest jako „Mardi Gras”, Ludivine przygotowała „beignets”, czyli francuskie pączki (przykładowy przepis znajduje się tutaj). Dzieci zajadały je ze smakiem!
W środę pod okiem wolontariuszki uczniowie przygotowywali piękne tęcze zakończone chmurkami. Natomiast w piątek razem z wychowawczyniami wszyscy udali się do Stowarzyszenia Alliance Française we Wrocławiu, gdzie odbyła się prezentacja o francuskim karnawale, po której mali Arkowicze mieli okazję samodzielnie wykonać własną karnawałową maskę. Zdjęcia z wydarzeń można obejrzeć w Galerii zdjęć.

 

19.12.2019 | Prezentacja o Francji

W ostatnim tygodniu Ludivine razem z innym wolontariuszem z Francji (Flo) przeprowadzili prezentację o swoim kraju dla klasy I. Dzieciom bardzo podobały się te zajęcia! Dzięki nim mogły dowiedzieć się czegoś nowego o kulturze francuskiej z perspektywy osób, które znają ją od podszewki. Uczniowie mogli też spróbować francuskich pancake’ów! Natomiast po prezentacji wykonywali papierowe konstrukcje wieży Eiffla, które musieli najpierw wyciąć, a później według wskazanej instrukcji złożyć w całość. Efekt można podziwiać na tym zdjęciu 🙂

 

20.11.2019 | Lekcje z kultury francuskiej

W połowie listopada uczniowie Arkowej Zerówki i Klasy I mieli okazję mieć bardzo ciekawą lekcję, podczas której dowiedzieli się więcej na temat francuskiej kultury i zwyczajów, a to za sprawą naszej tegorocznej wolontariuszki Ludivine, która pochodzi z Francji. Na zajęciach z pierwszą klasą Ludivine pokazała uczniom francuską grę z papieru. Na zajęciach z Zerówką razem z innym francuskim wolontariuszem oraz tatą Ignasia przedstawiła prezentację o Francji. Wszystkim bardzo podobały się takie zajęcia! Tym bardziej, że mogli także posłuchać francuskiej muzyki oraz spróbować prawdziwych francuskich pancake’ów. Zdjęcia z lekcji można obejrzeć tutaj.

 

18.11.2019 | Dzień Niepodległości

Co roku 11 listopada obchodzimy w Polsce Święto Niepodległości, na pamiątkę wyzwolenia Polski po 123 latach zaborów w 1918 roku. W tym roku świętowaliśmy 101 rocznicę tego wydarzenia. To ważne i podniosłe święto dla wszystkich Polaków, dlatego tym bardziej cieszymy się, że nasi wolontariusze świętowali tego dnia razem z nami. Jednym z elementów świętowania było wspólne zaśpiewanie hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego” (zdjęcie).

 

05.11.2019 | Lekcja o Gruzji

Na początku listopada II  klasa miała  okazję  usłyszeć  nieco  więcej  o Gruzji,  czyli  kraju,  z którego pochodzi Ilia. Dzieci poznały, jak wygląda gruzińska flaga, nauczyły się też niektórych słów. Dla naszych uczniów spotkania z wolontariuszami są zawsze również świetną lekcją angielskiego, ponieważ właśnie tym językiem najczęściej posługują się wolontariusze. Dzieci mogą również wcielić się w rolę nauczycieli, gdy uczą Ilię oraz Ludivine polskich zwyczajów i słów.

 

01.11.2019 | Szkolny Dzień Języków Obcych

Pod koniec października przeprowadzaliśmy finał szkolnego projektu „Dzień Języków Obcych”. Każda klasa miała przydzielony kraj, o którym musiała się jak najwięcej dowiedzieć, zaśpiewać piosenkę w jego języku, przygotować przekąski związane z tym regionem. W trakcie Wielkiego Finału był czas na ostateczną prezentację krajów. Ilia entuzjastycznie i chętnie pomagał uczniom w przygotowywaniu dekoracji oraz elementów przedstawienia.