Znajdź nas na facebooku

Aktualności

26.05.2022 | Tydzień egzaminów w Arce!

Dziś ostatni dzień zmagań naszych dzielnych ósmoklasistów z egzaminami. Teraz pozostanie już tylko odliczanie dni do wakacji i … wyników egzaminów 😬
Pozostali arkowicze spędzili ten czas na wycieczkach szkolnych. Już wkrótce zdradzimy dokąd się wybrali!

25.05.2022 | Zakończenie projektu „Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?”

Dumnie możemy się pochwalić, że nasza Pani Jola (wychowawczyni tegorocznej pierwszej klasy) z sukcesem ukończyła prowadzenie projektu „Przyroda z klasą. Czy wiesz, jak żyje jeż?”,  realizowanego w ramach projektu Uniwersytetu Dzieci w Klasie w roku szkolnym 2021/2022.

12.05.2022 | Akcja NIE BĄDŹ SKNERA, KUP PAMPERA

Nasza szkoła po raz drugi przyłącza się do akcji NIE BĄDŹ SKNERA, KUP PAMPERA. Akcja w tym roku ma już V edycję.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, celem akcji jest zgromadzenie artykułów niezbędnych do prowadzenia opieki paliatywnej nad małymi pacjentami Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra” oraz dodatkowo od 2018 roku Fundacji Charytatywnej „Dajmy Nadzieję” we Lwowie. Stowarzyszenie medyczne prowadzi opiekę nad ponad setką dzieci na terenie całego województwa. Każda pomoc jest bardzo cenna, zwłaszcza w trudnym czasie związanym z wojną na Ukrainie.
Dzięki życzliwości partnerów i wielkim sercom darczyńców podczas ostatnich edycji udało się pozyskać zarówno artykuły pierwszej potrzeby, jak i sprzęt medyczny, które pozwoliły na niemal cały rok działalności hospicjum po każdej edycji.
Akcja objęta jest Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia.

Akcja trwa do 20 maja 2022.

11.05.2022 | Światowy Dzień Książki

W związku z obchodami Światowego Dnia Książki od 25 kwietnia do 9 maja w naszej szkolnej bibliotece uczniowie głosowali na książki, które – ich zdaniem –  każdy powinien przeczytać. Każdy oddany w zabawie głos miała znaczenie, a niektóre zaproponowane przez uczniów książki, mają szansę już niebawem trafić na półki naszej biblioteki. Dodatkowo spośród oddanych głosów został wylosowany jeden, szczęśliwy, do autorki którego trafiła nagroda, oczywiście książkowa. Pani Dyrektor Iwona Borowska spośród wielu karteczek z propozycjami ciekawych książek wylosowała ten, który oddała Rita Polak z klasy 3.  Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy!

11.05.2022 | Dzień języka angielskiego

Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w szkolnym wydarzeniu – dniu języka angielskiego. Arkowicze zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy, w których odbyli podróż do krajów angielskojęzycznych takich jak: Ameryka, Kanada, Nowa Zelandia, Australia i Wielka Brytania. Uczestnicy musieli wykonać wiele różnorodnych zadań aby zdobyć pieczątkę w ich paszporcie, między innymi: uzupełnić tekst słuchanego hymnu, wskazać najsłynniejsze zabytki danego kraju lub odpowiedzieć na pytania quizowe. W tym dniu cała szkoła porozumiewała się w języku angielskim. Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

10.05.2022 | Okulary Optymisty – Program Noe

Czy wiesz czym są okulary Optymisty? Optymista to osoba, która się nie poddaje wobec trudności i przeszkód. Kiedy dziecku (a także nauczycielowi) zdarzy się jakieś niepowodzenie zachęcamy je, aby ubrało okulary, które pozwolą zobaczyć sytuację w nowy, weselszy (optymistyczny) sposób. Zajęcia zostały przeprowadzone w klasie 2 w ramach realizacji Programu Noe – codziennych zajęć prowadzonych w naszej szkole w klasach 0-3. 

09.05.2022 | Arkowisko 2022

Drodzy rodzice, uczniowie i przyjaciele Arki!

Zapraszamy Was serdecznie na coroczny Festyn Rodzinny Arkowisko, który odbędzie się
11 czerwca w godzinach 11:00 – 13:00.  Szczegółowy harmonogram dostępny już wkrótce!

29.04.2022 | Wizyta dyrektorów szkół z województwa łódzkiego  w Arce

21 kwietnia gościliśmy u siebie 14 dyrektorów szkół z województwa łódzkiego. Wizyta była elementem szkolenia w ramach Szkoły Ćwiczeń PROEM EDU, która została utworzona w Chrześcijańskim Centrum Edukacyjnym w Tomaszowie Mazowieckim. Nasi goście biorą udział w szkoleniu „Dyrektor – coach, mentor, tutor, superwizor”.

 

27.04.2022 | Dziecięcy Telefon Zaufania

Przypominamy, że telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 jest bezpłatnym numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne. Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Dla wszystkich dzieci, młodzieży, ale i rodziców, którzy potrzebują pomocy, a nie znają języka polskiego, przy darmowym całodobowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka dyżurują psycholodzy biegle posługujący się językiem ukraińskim (można też uzyskać wsparcie w języku rosyjskim).

Majowe dyżury psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim.

26.04.2022 | Gruzińskie święta wielkanocne

Nasza tegoroczna wolontariuszka Natia opowiedziała klasom 4 i 5 jak obchodzone jest święto Zmartwychwstania w Gruzińskim kościele prawosławnym. Uczniowie dowiedzieli się o wielu tradycjach takich jak: Palenie ognia przyniesionego z Jerozolimy w świątyniach, odwiedzanie grobów zmarłych czy sadzenie wielkanocnej trawy. Uczniowie opowiadali o tym jak świętują wspólnie ze swoimi rodzinami. Zdjęcia z zajęć dostępne >tutaj<.

16.04.2022 | Wielkanoc 2022

Wesołego Alleluja!

Wiele radości, zdrowia, pokoju i błogosławieństwa Bożego z okazji Pamiątki Zmartwychwstania Pańskiego.

Życzy dyrekcja, nauczyciele i uczniowie szkoły „Arka”

13.04.2022 | Przerwa świąteczna

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

Tegoroczna przerwa świąteczna trwa od czwartku 14.04 do wtorku 19.04. Sekretariat będzie otwarty we czwartek i wtorek w godzinach 10:00-14:00.

Dobrego wypoczynku i do zobaczenia po przerwie!

13.04.2022 | Warsztaty wielkanocne w klasie 1

Uczniowie klasy 1 wykonali przepiękne stroiki świąteczne podczas warsztatów, które poprowadziła Pani wychowawczyni Jolanta Liske. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pracami dzieci. Zdjęcia dostępne są >tutaj<.

13.04.2022 | Wielkanocny Stół

Mamy w szkole taką tradycję, aby przed świtami Wielkiej Nocy spotykać się razem na modlitwie oraz przy symbolicznym stole świątecznym. Wydarzenie nosi nazwę Wielkanocny Stół. Cieszymy się, że mogliśmy spotkać się razem, pomodlić oraz zaśpiewać wspólnie radosne pieśni wielkanocne! Zdjęcia dostępne są >tutaj<.

06.04.2022 | Wielkanoc w programie eTwinning

Klasa V na lekcjach języka niemieckiego kontynuuje prace w ramach projektu „Wollen wir uns deutschen?” na platformie e-Twinning. Tym razem tematem przewodnim są Święta Wielkanocne. Uczniowie stworzyli gry, które pomogą przyswoić naszym kolegom z Chorwacji i Grecji słownictwo związane z największym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Oprócz tego uczniowie stworzyli krótkie teksty w języku niemieckim, w których opisują, w jaki sposób spędzają Wielkanoc w swoich domach. Z niecierpliwością czekamy na relacje uczniów z Grecji i Chorwacji – jak u nich świętuje się Ostern. Zdjęcia dostępne są >tutaj<.

03.04.2022 | Dzień włoski z Francesco

W poniedziałek 4 kwietnia nasz wolontariusz Francesco Bada zorganizował dzień włoski w naszej szkole. Tego dnia wszyscy uczyliśmy się włoskich zwrotów, które zawisły na korytarzach szkolnych na kolorowych kartkach. Dodatkowo, Francesco Zorganizował prelekcję na temat najpiękniejszych miejsc we Włoszech oraz jego rodzinnej miejscowości Padvy. Po prelekcji odbyła się lekcja języka włoskiego, kurs przyrządzania bruschetty , degustacja pizzy oraz wspólne śpiewanie włoskich piosenek. Francesco, grazie mille! Zdjęcia dostępne są >tutaj<.

02.04.2022 | Sadzenie kwiatów w Arce

Prace porządkowe i ogrodowe uczniowie Arki mają w małym palcu i patrząc na ich wielkie zaangażowanie, pomoc i radość z sadzenia kwiatów- chętnie pomogą! Zdjęcia dostępne są >tutaj<.

28.03.2022 | eTwinning w klasach 5 i 6

Uczniowie klas 5 i 6 spotkali się online z uczniami z Turcji. Dzieci zaprezentowały sobie wzajemnie kraje w ramach projektu eTwinning „I am a tour guide and l will take you for a trip around my country”. Każdy z uczniów wcielał się w rolę przewodnika i opowiadał o innym ciekawym miejscu w swoim kraju. Po prezentacjach wybranych miejsce włączaliśmy sobie spoty reklamowe naszych państw i zagraliśmy w quiz z wiedzy. Zdjęcia z zajęć dostępne są >tutaj<.

23.03.2022 | Wycieczka klasy 7 do Jaskini Niedźwiedzia

We wtorek 22 marca 2022 r. klasa 7 udała się na wycieczkę do Jaskini Niedźwiedzia, najdłuższej jaskini Sudetów, położonej w Masywie Śnieżnika, w pobliżu wsi Kletno, w obrębie 1166 m n.p.m. Wybraliśmy się tam razem z uczniami klas 8 ze Szkoły Podstawowej nr 113 we Wrocławiu. Mogliśmy nie tylko podziwiać piękno przyrody, ale też wzbogacić swoją wiedzę na temat jaskiń oraz terenów górskich. Zastał nas nawet śnieg! Organizatorem wyjazdu był pan Jerzy Zakrzewski. Zobacz zdjęcia z wycieczki >tutaj<.

22.03.2022 | Wycieczka klas 4-6 do Odra Centrum

Jak wygląda życie w kropli wody? Co to znaczy zero waste? Co to jest obieg wody? Na te i wiele innych pytań uczniowie klas 4-6 na pewno potrafią rewelacyjnie odpowiedzieć po warsztatach w Odra Centrum! Zobacz zdjęcia z wycieczki >tutaj<.

21.03.2022 | Dzień Poezji

W poniedziałek, 21 marca obchodziliśmy nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Tego dnia na szkolnych korytarzach zakwitła poezja, a uczniowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z wiosennymi wierszami, ale także pochwalić się własną twórczością. Na szczególną pochwałę zasługują czwartoklasiści, którzy zaangażowali się w akcję dekorowania drzwi swoimi wierszami. Brawo!

21.03.2022 | Pierwszy Dzień Wiosny

Samorząd Uczniowski w ramach obchodów kalendarzowego Dnia Wiosny zaprosił uczniów do akcji przebieranie – niepytanie. Ci uczniowie, którzy w poniedziałek 21.03 przebrali się akcentując nadchodzącą wiosnę – nie byli pytani na lekcjach. Wśród kolorów dominował zielony, a wśród wzorów kwiaty. Zdjęcia dostępne >tutaj<.

21.03.2022 | Światowy Dzień Zespołu Downa

Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny obchodzi się 21 marca. Data symbolizuje trisomię 21 chromosomu, którego dodatkowa kopia znajduje się w komórkach organizmów osób z Zespołem Downa. Zakładając różne skarpetki przypominamy sobie, jak ważne dbanie o równe szanse dla każdego i różnorodność w społeczeństwie. Zdjęcia naszych Akrowych skarpetek możecie znaleźć >tutaj<.

17.03.2022 | Broszury dla rodziców „Dzieci w wirtualnej sieci” i „Nastolatki w wirtualnym tunelu”

Kuratorium Oświaty we Wrocławiu przekazuje w załączeniu, opracowane przez Fundację Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii w Poznaniu, informacyjne broszury pt.: „Dzieci w wirtualnej sieci” i „Nastolatki w wirtualnym tunelu”.

„Nastolatki w wirtualnym tunelu”

„Dzieci w wirtualnej sieci”

17.03.2022 | „Lekcje z Temidą”

Dnia 17 marca 2022 r. uczniowie klasy 7 oraz 8 uczestniczyli w zajęciach „Lekcje z Temidą” prowadzonych przez Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Program edukacyjny „Lekcje z Temidą” ma na celu podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży. W czasie spotkania uczniowie poznali dużo zagadnień  z zakresu edukacji prawnej, m.in.:

 • Dlaczego ludzie stworzyli prawo?
 • Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić? 
 • Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?
 • Jakie prawa ma konsument?

Dyskutowaliśmy także o odpowiedzialności za treści publikowane w Internecie, przeprowadzimy kilka zajęć warsztatowych oraz rozwiązaliśmy test wiedzy, który wyszedł uczniom bardzo dobrze.

16.03.2022 | Arka wysoko w rankingach!

Ranking dostępny >tutaj<.

16.03.2022 | Arka Meeting – edycja marcowa

Artysta, mówca motywacyjny i dawny taksówkarz 🙂
Mariusz Kędzierski był gościem w naszej szkole i podczas marcowego Arka Meeting opowiadał o podróżach, zdobytych nagrodach i motywował naszą młodzież do działania. Mariusz Kędzierski urodził się z wadą rozwojową obu przedramion. Niepełnosprawność nie stanęła mu jednak na drodze do realizacji marzeń. Dziś jest znanym na całym świecie artystą. Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

11.03.2022 | Relacja z Drzwi Otwartych

9 marca odbyło się coroczne wydarzenie szkolne – Drzwi Otwarte, podczas których można było zobaczyć naszą szkołę, poznać nauczycieli, pracowników administracji i porozmawiać z panią dyrektor. Nauczyciele przygotowali ciekawe zajęcia dla wszystkich przybyłych dzieci, zarówno młodszych i starszych. W przygotowania oraz podczas całego wydarzenia zaangażowani byli nasi wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu. Nasi uczniowie witali gości i oprowadzali po szkole. Dzieci szybko odnalazły się w naszej kameralnej placówce. Przechodziły od klasy do klasy pod okiem nauczycieli, podczas gdy rodzice rozmawiali z kadrą szkoły na temat rekrutacji. Zdjęcia z wydarzenia dostępne są >tutaj<.

Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom za wkład w ten dzień!
Dziękujemy również rodzicom za liczne przybycie oraz za polecanie naszej szkoły!

09.03.2022 | Akcja PLECAK PRZYJAŹNI 

Zbiórka plecaków z wyposażeniem plastycznym dla dzieci z Ukrainy, które na co dzień uczestniczą w bezpłatnych zajęciach organizowanych przez Odra Centrum. Możesz pomóc na dwa sposoby:

 1. Wpłacić dowolną kwotę na konto Odra Centrum – szacowany koszt jednego plecaka to ~ 30,- zł.
  Dane do wpłat:
  FUNDACJA ONWATER.PL
  Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B, 50-406 Wrocław
  KRS: 0000477343
  Rachunek bankowy: 54 1090 2590 0000 0001 2272 3231
  Tytuł przelewu: Darowizna Plecak Przyjaźni

   

 2. Skompletować plecak lub część jego wkładu (można przynosić materiały z listy, nie trzeba całych plecaków).
  Adres do dostarczenia własnych plecaków/wkładów:
  ODRA CENTRUM
  Wybrzeże Juliusza Słowackiego 5B, 50-406 Wrocław
  Poniedziałek – Piątek 8:30-21:00
  Sobota – Niedziela 10:00-21:00

<– Więcej informacji na plakacie

09.03.2022 | Wsparcie edukacyjne osób przybywających z Ukrainy – wypełnij formularz zgłoszeniowy!

Znasz języki wschodniosłowiańskie? Jesteś studentem, nauczycielem lub wykładowcą? Chcesz pomóc osobom przybywającym z terenu Ukrainy? Jeśli możesz pomóc w ten sposób, to zachęcamy do wypełnienia formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz określić rodzaj wsparcia.

>FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY<

09.03.2022 | Spotkanie z uchodźcami z Ukrainy

Nasza szkoła jest zaangażowana na różne sposoby w pomoc rodzinom z Ukrainy. Organizujemy zbiórki, modlimy się regularnie, a ostatnio zorganizowaliśmy warsztaty dla mam z dziećmi, które znalazły tymczasowy dom i schronienie w Kościele Chrześcijan Baptystów przy ul. Kłodnickiej 2 we Wrocławiu. We wtorek 8 marca delegacja ze szkoły Arka udała się na spotkanie z uchodźcami z Ukrainy. Przygotowaliśmy specjalne pomoce i gry, aby wesprzeć i umilić czas starszym i młodszym. Dyrektor szkoły Iwona Borowska poprowadziła warsztaty dla mam „Jak radzić sobie z emocjami?”, a w tym czasie dziećmi opiekowali się nasi nauczyciele i wolontariusze. Zdjęcia dostępne >tutaj<.

08.03.2022 | Dzień kobiet w Arce 

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia
zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń oraz samych pięknych chwil wypełnionych radością.
Życzymy również, aby każdy kolejny dzień przynosił same pomyślności, by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze i byście zawsze cały czas czuły się doceniane.

Samorząd Uczniowski

07.03.2022 | Zbiórka darów dla Ukrainy ! 

Pierwsze paczki z darami już pojechały ! 🇺🇦

Bardzo dziękujemy Wam za pomoc i przypominamy, że zbiórka dalej trwa!

04.03.2022 | List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Dyrektorów i Nauczycieli!

Szanowni Nauczyciele!

Zachęcamy do zapoznania się z treścią listu Dolnośląskiego Kuratora Oświaty skierowanego do Dyrektorów i Nauczycieli. List dostępny >tutaj<.

04.03.2022 | Lekcja w klasie 5 z Natią i Francesco

Klasa piąta kolejny raz gościła naszych wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności. Tym razem, Natia i Francesco prezentowali największe i najznakomitsze zamki Wielkiej Brytanii oraz fakty historyczne dotyczące tych miejsc. Uczniowie natomiast opowiadali naszym gościom o polskich zamkach takich jak Książ czy Malbork. Po prezentacji nastąpił quiz z nowo zdobytej wiedzy. Zdjęcia z zajęć dostępne >tutaj<.

03.03.2022 | Drzwi Otwarte w Arce ! 

Już 9 marca możecie poznać załogę ARKI !

Nasi nauczyciele zabiorą Was w niesamowity rejs po naszej Szkole. Już w najbliższą środę będziecie mogli poznać tajniki kodowania, sprawdzić czy znacie wszystkie odpowiedzi w naszej autorskiej edycji Biblionerów, a także dowiecie się jak mówią zwierzęta po niemiecku! Te i wiele innych atrakcji czeka na Was podczas naszych Drzwi Otwartych. Pobierz harmonogram i wpadnij do nas!

Taki duży, taki mały, znajdzie u Nas coś dla siebie 😉

Do zobaczenia na pokładzie ARKI!

03.03.2022 | Modlitwa w intencji naszych przyjaciół z Ukrainy

Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli na wspólną modlitwę każdego dnia na długiej przerwie na salę gimnastyczną. Chcemy razem modlić się o sytuację na Ukrainie i wszystkie osoby dotknięte skutkami wojny.

Wierzymy, że modlitwa ma znaczenie!

27.02.2022 | Zbiórka darów dla Ukrainy ! 

ARKA przyłącza się do wrocławskiej akcji „Dary dla Ukrainy”.
Od poniedziałku (28 lutego) rozpoczynamy zbiórkę darów, które będą przekazane mieszkańcom Ukrainy. 🇺🇦

Potrzebne są:

 • żywność długoterminowa (makaron, ryż, konserwy itd.),
 • śpiwory,
 • koce,
 • środki higieny osobistej (pasty do zębów, bielizna, pieluchy, w tym pieluchy dla dorosłych itd.),
 • ręczniki papierowe,
 • świece,
 • baterie, zapalniczki,
 • apteczki.

Bardzo ważne jest, aby dary przekazywać w kartonach z informacją, co znajduje się w środku! Prosimy nie zaklejać kartonów oraz pamiętać o tym, aby pojedyncza paczka nie była zbyt ciężka.

25.02.2022 | Sukcesy uczniów Arki 

W zeszłym tygodniu mieliśmy okazję rozdać naszym uczniom dyplomy, wyróżnienia i nagrody za udział w konkursach, które odbyły się w pierwszym semestrze roku szkolnego. Wśród naszych uczniów są Laureaci Ogólnopolskich Konkursów: matematycznego LEON, SYNAPSIK MEiN, DYKTANDO, Alfik Matematyczny, a  także licznych szkolnych konkursów. Zdjęcia z wydarzenia zobaczyć można >tutaj<.

Jesteśmy dumni z sukcesów naszych uczniów! Brawo! 

24.02.2022 | Solidarni z Ukrainą ! 

„Ja wiem, jakie myśli mam o Was – mówi Pan, Myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.”

Jeremiasza 29:11

W tym czasie werset przewodni tego roku brzmi inaczej niż zwykle, ale wiemy, że jego słowa nie tracą na znaczeniu.

Cała społeczność naszej szkoły pragnie wyrazić swoje wsparcie wszystkim osobom, które doświadczają trudności w związku z obecną sytuacją na Ukrainie.

23.02.2022 | Przytul hejtera

Arkowicze wzięli udział w akcji „Przytul hejtera”, która ma na celu propagowanie sprzeciwu wobec hejtu w sieci , ale bez agresji i eskalowania przemocy. Jej organizatorem jest Fundacja Dzieci Niczyje.

Uczniowie klas 6-8 przygotowali tematyczne plakaty, które można zobaczyć >tutaj<.

23.02.2022 | Dzień Języka Ojczystego

W środę, 23 lutego, w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie Arki wzięli udział w zajęciach oraz warsztatach dotyczących kultury języka i zachowania w w Internecie. Tego dnia uczniowie rozmawiali z nauczycielami o tym, jak duże znaczenie ma język jakim posługujemy się w Internecie. Podczas warsztatów każdy miał szansę wykazać się swoimi umiejętnościami i wesprzeć koleżanki i kolegów z zespołu swoimi talentami m. in. wokalnymi, plastycznymi i  pisarskimi. Uczniowie stworzyli również oryginalne dzieło przeciwko hejtowi w Internecie.

22.02.2022 | List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

Szanowni Rodzice !

Zachęcamy do zapoznania się z treścią listu Dolnośląskiego Kuratora Oświaty skierowanego do Rodziców. List dostępny >tutaj<.

18.02.2022 | Arkowicze sprawdzają się w roli redaktorów gazetki

We wrześniu i październiku 2021 nasi uczniowie spotykali się, żeby wspólnie sprawdzić się w roli redaktorów. Spotkania prowadziła Pani Karolina Bednarz. Chociaż nie wystarczyło zaangażowania na pokonanie wszystkich przeciwności i nie udało się kontynuować tych spotkań w kolejnych miesiącach, chcemy zaprezentować rezultat naszych wysiłków i podzielić się tym, jak przeżywaliśmy pierwsze tygodnie tego roku szkolnego. Zapraszamy do lektury 🙂

>Pierwszy numer gazetki szkolnej<

14.02.2022 | Zmieniamy się dla was!

Dzięki pracy wolontariackiej Pana Cleresa Pacheco (rodzica ucznia z klasy 6) dwie z naszych klas (nr 24 i nr 28) zyskały nowe wyposażenie – szafy zabudowane. 

Bardzo dziękujemy Panu Cleresowi za pięknie wykonaną pracę! 

31.01.2022 | Od lutego wznawiamy warsztaty Pracowni Sztuk Tradycyjnych!

Drodzy Uczniowie i Rodzice!

W lutym ponownie ruszamy z warsztatami Pracowni Sztuk Tradycyjnych, które są częścią programu Fundacji OVO dla Kultury i
Edukacji. Warsztaty są dofinansowane przez Gminę Wrocław.

Pierwsze zajęcia odbędą się po feriach 15 lutego (wtorek) w godz. 14:30-16:00. Jednorazowa opłata za zajęcia wynosi 63 zł za każdego ucznia.

Więcej o Pracowni Sztuk Tradycyjnych: >tutaj<

Do zobaczenia!

31.01.2022 | Ferie zimowe 2022

Kochani Uczniowie!

Niech czas ferii zimowych umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niesamowitych wrażeń, przygód i przeżyć. Odpoczywajcie i cieszcie się dniami wolnymi. Wracajcie do obowiązków szkolnych zdrowi, radośni i gotowi na kolejne wyzwania.

Dyrekcja i Nauczyciele

31.01.2022 | Program eTwinning w klasie 5 – edycja styczniowa

W styczniu klasa 5 kontynuowała prace w ramach wymiany międzynarodowej eTwinning. Do naszej polsko-greckiej grupy dołączyły szkoły z Chorwacji i Ukrainy. W tym miesiącu tematem przewodnim było przedstawienie się (Wir stellen uns vor). Uczniowie naszej szkoły przygotowali kartki (papierowe i cyfrowe), w których napisali, jak się nazywają, ile mają lat, a także spróbowali opisać swoje hobby. Z Grecji napłynęły do nas filmiki, w których uczniowie ze szkoły w Volos przedstawiają się, a także ciekawe zadania, które będziemy rozwiązywać po feriach. Również nasi koledzy z Chorwacji przesłali nam zadania, które będziemy mogli wykorzystać w lutym w czasie edukacji zdalnej. Zdjęcia prac możecie zobaczyć >tutaj<.

19.01.2022 | Lekcja z nowym wolontariuszem w klasie 8

W klasie 8 gościł nasz nowy wolontariusz Francesco z Włoch, który przygotował dla uczniów bardzo ciekawa i nieoczywistą prezentacje o swoim kraju. Klasa poznała kilka faktów, które znają tylko prawdziwi Włosi! Jak na przykład, że makaron carbonara nie powinien zawierać sosu śmietanowego itp. Prezentacja odbyła się w języku angielskim. Zdjęcia z lekcji dostępne >tutaj<.

11.01.2022 | Warsztaty z pierwszej pomocy

W dniu 11 stycznia w naszej szkole gościliśmy Panią Beatę Dopierałę ze Straży Miejskiej we Wrocławiu. Pani Beata poprowadziła warsztaty dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci z klas 0 – 3. Temat warsztatów dostarczył dzieciom sporo wiedzy dotyczącej numerów alarmowych czy resuscytacji. Dzieci z ciekawością słuchały, zadawały pytania i odpowiadały na pytania zadawane przez Panią Beatę. Nasz gość miał wiele ciekawych sprzętów, które mógł zaprezentować dzieciom. wszystkie zdobyte informacje zostały w pamięci dzieci i dzięki tym informacjom mogą sprawnie pomagać innym. Zdjęcia z wydarzenia zobaczyć można >tutaj<.

Serdecznie dziękujemy Straży Miejskiej we Wrocławiu za lekcję z profesjonalistą!

10.01.2022 | „Gdzie mieszkają jeże?” – lekcja w klasie 1

„Gdzie mieszkają jeże?” to temat trzeciej części projektu przyrodniczego „Czy wiesz, jak żyje jeż?” realizowanego przez pierwszoklasistów. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym jest hibernacja oraz jakie warunki powinno spełnić zimowe schronienie dla jeży. Porozmawiali też o zmianach w przyrodzie zachodzących na przełomie późnej jesieni i zimy i poznali inne sposoby przygotowania się zwierząt do zimy, m.in. migracje ptaków. W ramach pracy w domu wykonali plakaty przedstawiające najważniejsze informacje o jeżach, natomiast w  szkole, pracując w grupach stworzyli rysunki z informacjami dla innych uczniów na temat budowy gniazda dla jeża. Podczas pracy towarzyszyła im maskotka jeżyka Zoi, której jesienne przygody mogli poznać korzystając z elementów teatru kimishibai. Najważniejszą częścią projektu było jednak praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy w trakcie budowania na terenie obok boiska szkoły schronienia dla ewentualnego gościa-jeża. Zdjęcia z zajęć można zobaczyć >tutaj<.

10.01.2022 | Konkurs na „Najpiękniejszą Szopkę Betlejemską”

Przed świętami uczniowie klas 0-3 wzięli udział w konkursie na „Najpiękniejszą Szopkę Betlejemską”. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością i talentem w swoich pracach. Wyniki konkursu poniżej:

 1. miejsce – Hania i Bartek Markowscy z kl.1 i kl 2.
 2. miejsce – Julia Otwinowska z kl. 0.
 3. miejsce – Kalina Liske z kl. 2.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Zdjęcia szopek zobaczyć można >tutaj<.

 

04.01.2022 | Wigilijka – Przygotowania do świąt!

10 grudnia, w naszej szkole, miało miejsce wspaniałe wydarzenie- Wigilijka -Przygotowania do świąt! Tego dnia w klasach 0-3 odbyły się przeróżne warsztaty: dekorowania pierniczków, wykonania ozdób świątecznych oraz kartek. Uczniowie klas 4-6 przygotowali piękne i refleksyjne przedstawienie, które zaprezentowali uczniom klas 0-3. Dekoracje i atmosfera przedstawienia były niesamowite! Podczas przedstawienia pojawiło się bardzo ważne pytanie: jaki prezent jest najpiękniejszy na święta? Odpowiedzią jest: „Jezus – Światłość, która przyszła na świat. On oświeca każde serce i daje życie tym którzy Go przyjęli. On jest najpiękniejszym prezentem!”. Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

25.12.2021 | Program eTwinning w klasie 5

Pomimo obecnych utrudnień w podróżowaniu, my nie rezygnujemy z poznawania świata i wykorzystywania naszych umiejętności zdobywanych na lekcjach języka obcego w praktyce. Dlatego klasa 5 bierze udział w wymianie międzynarodowej online za pomocą platformy eTwinning. Wraz z uczniami z Grecji będą mieli okazję wykorzystać swoją znajomość języka niemieckiego oraz poznać się wzajemnie. W czasie lekcji języka niemieckiego uczniowie przygotowali kartki i życzenia świąteczne w języku niemieckim dla swoich greckich rówieśników. Kartki te zostały sfotografowane i upublicznione dla naszych greckich partnerów na platformie eTwinning. Była to świetna okazja do tego, by nie tylko wykazać się talentem artystycznym, ale również by przekazać życzenia  – radości z czasu spędzonego z rodziną, szczęścia, pomyślności, zdrowia, szczęśliwego nowego roku i…. zastanowić się, czy na pewno naszym greckim znajomym powinniśmy życzyć dużo śniegu na Święta 🙂 Kartki można zobaczyć >tutaj<.

2021-2022 |Program „Uczymy Dzieci Programować”

W roku szkolnym 2021/2022 klasa 1 bierze udział w programie „Uczymy Dzieci Programować”, którego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Edukacji Cyfrowej, a wsparcia udziela marka Edu-Sense. Głównym celem programu jest świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów kodowania i robotyki do zajęć dydaktycznych. Nauka kodowania jest traktowana  jako z góry zaplanowany proces, gdzie każde działanie wynika z poprzedniego i jest wstępem do kolejnego. W propozycjach zajęć zabawy około programistyczne wplatane są do codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści, czy posiadanych narzędzi dydaktycznych. Kodowanie jest prowadzone zarówno w formie offline, jak i online.

25.12.2021 | Życzenia Świąteczne

Szanowni Państwo,

w imieniu kierownictwa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz swoim własnym pragnę przekazać Państwu najlepsze życzenia. Oby dla wszystkich był to czas pełen wiary, dobra i miłości. Niech światłość betlejemskiej groty promieniuje na Państwa rodziny, pomaga w pokonywaniu codziennych trudności, daje nadzieję i wytrwałość. Życzę także, aby rok 2022 przyniósł wszystkim Państwu pomyślność i dostatek oraz pozwolił na spełnienie planów i zamierzeń.

Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek

22.12.2021 | Świąteczne tradycje w Gruzji – lekcja klasy 5

Dzień przed świąteczna przerwa klasa 5 obejrzała prezentacje naszej tegorocznej wolontariuszki Natii o świątecznych tradycjach z Gruzji. Uczniowie zobaczyli i niemalże poczuli smak wyśmienitych potraw świątecznych, posłuchali kolęd , zobaczyli obchody świąt w gruzińskim kościele prawosławnym i podziwiali jak w tym wyjątkowym czasie  wygląda stolicą Gruzji – Tbilisi. Po prezentacji nastąpił czas quizów. Zdjęcia dostępne >tutaj<.

20.12.2021 | Razem na Święta

W ramach akcji MEiN „Razem na święta” 16 grudnia nasze Wolontariuszki z klasy 8: Ala i Julia przekazały seniorom z wrocławskiego Domu Pokoleń – Dzienny Dom Pobytu – ozdoby świąteczne, stroiki i udekorowane ciasteczka wykonane własnoręcznie przez naszych uczniów klas 0-3 podczas warsztatów organizowanych w ramach wydarzenia Wigilijka – Przygotowania do świąt! Wraz z pozostałymi członkami Szkolnego Klubu Wolontariatu dostarczyliśmy również wykonane przez uczniów kartki świąteczne naszym sąsiadom z okolicznych budynków. Przekazaliśmy także dary (gry, książki, zabawki) do świetlicy w św. Katarzynie prowadzonej przez Zgromadzenie Zakonne Sióstr Elżbietanek. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję! Bądźmy razem w te Święta! Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

18.12.2021 | Konkurs na najlepiej świątecznie udekorowaną klasę

W dniu 17.12 został rozstrzygnięty konkurs na „najlepszą dekorację świąteczną klasy” organizowany przez Samorząd Uczniowski. Udekorowane sale wyglądają przepięknie! Szczególnie nasze serca cieszą ozdoby wykonane własnoręcznie przez dzieci. Gratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom oraz wychowawcom i nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się do tworzenia dekoracji! Decyzją reprezentacji Samorządu Uczniowskiego I miejsce zdobyła klasa III, II miejsce klasa II, a trzecie miejsce klasa IV. Zdjęcia zwycięskich klas zobaczyć można >tutaj<.

18.12.2021 | Thanksgiving day w klasach 4 i 5

Uczniowie klas 4 i 5 przedstawili historię święta Dnia Dziękczynienia. Aktorzy przebrali się w tradycyjne stroje, takie jakie nosili pielgrzymi ze statku Mayflower. Swoje role odgrywali z przejęciem i zaangażowaniem. Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

17.12.2021 | Przerwa świąteczno-noworoczna w ChSP Arka

Przerwa świąteczno-noworoczna w Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej Arka w terminie od 23.12.2021 do 31.12.2021. Dodatkowe dni wolne będą w dniach 6 i 7 stycznia 2022.

17.12.2021 | Zajęcia zdalne w ChSP Arka

Przypominamy, że w terminie od 20.12.2021 do 09.01.2022 uczniowie Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej Arka przechodzą na tryb zdalny. Szczegółowe informacje dostępne u wychowawców i na portalu Librus.

13.12.2021 | Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony jest 5 grudnia, z tej okazji Szkolny Klub Wolontariatu ARKA, spotkał się przy wspólnym stole, tym razem nie aby ustalać szczegóły kolejnych akcji, ale wspólnie świętować i spędzić ten czas na rozmowach i integracji. Tego dnia wolontariusze poznali logo SKW, które podczas konkursu zostało wyróżnione. Dodatkowo w ramach podziękowań za zaangażowanie i entuzjazm nasi wolontariusze otrzymali upominki z Wrocławskiego Centrum Wolontariatu, za które bardzo dziękujemy. Jesteśmy dumni , że w naszej społeczności szkolnej mamy takich uczniów. Szczególnie w Dzień Wolontariusza, chcemy podziękować tym młodym ludziom za ich pracę na rzecz szkoły, za pomoc i otwarte serca. Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

13.12.2021 | Spektakularne zwycięstwo rodzeństwa Szkudlarek

W dniu 12 grudnia 2021 w Oleśnicy na 3 kolejce Super ligi judo w kategorii wagowej do 40 kg Klaudia wywalczyła złoty medal. Było to dla wszystkich zaskoczeniem, ponieważ Klaudia z powodu braku innych zawodniczek w swojej kategorii wagowej została decyzją sędziów przydzielona do wagi 44-46. Po trzech walkach Klaudia wywalczyła złoty medal.

Kacper w kategorii wagi do 25 kg również wywalczył złoty medal, jednak nie było to łatwe. Podczas jednej z walk przeciwnik niefortunnie rzucił Kacpra, a następnie sam na niego wpadł w taki sposób że Kacper otrzymał mocny cios w brzuch i okolice klatki piersiowej. Przez chwilę chłopiec nie mógł oddychać, ale na szczęście obecni na miejscu ratownicy medyczni pomogli Kacprowi. Po przerażającym incydencie, Kacper poprawił pas i wkroczył na matę wygrywając walkę na prawie bezdechu czym zaskoczył wszystkich i chyba nawet samego siebie.

Bardzo gratulujemy rodzeństwu zwycięstwa i odwagi!

13.12.2021 | Konkurs matematyczny KOMA

Miło nam ogłosić, że dwóch uczniów z klasy 8:

 1. Adam Rojecki
 2. Szymon Ciesielczuk

zakwalifikowało się do kolejnego etapu konkursu matematycznego KOMA.

Gratulujemy!

13.12.2021 |Mikołajki w Arce

6 grudnia Arkowiczów odwiedził niezwykły gość – Święty Mikołaj! Dzieci otrzymały drobne upominki i miło spędziły dzień w gronie przyjaciół. Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

09.12.2021 |Warsztaty w Galerii Karmelu

8 grudnia uczniowie klasy I wzięli udział w warsztatach w Galerii Karmelu. Uczniowie dowiedzieli się  czym jest manufaktura, w jaki sposób wytwarza się słodycze oraz jakich używa się produktów. Następnie każdy z uczniów miał możliwość samodzielnego zrobienia lizaka w dowolnym kształcie. Zadanie okazało się trudniejsze niż sądziliśmy, na szczęście każdemu udało się stworzyć piękny i apetyczny lizak. Na koniec wszyscy obejrzeliśmy łakocie stworzone przez właścicieli manufaktury oraz zrobiliśmy niewielkie zakupy. Zdjęcia z wycieczki >tutaj<.

09.12.2021 |Wigilijka – Przygotowania do świąt 

Serdecznie zapraszamy na Wigilijkę – Przygotowania do świąt! Spotkanie odbędzie się w piątek 
10 grudnia w godzinach 13:00-17:00. Będziecie mogli zobaczyć wspaniałe przedstawienie, a także wziąć udział w warsztatach na których przygotujecie wyjątkowe ozdoby świąteczne. Nie zabraknie kolęd i dobrej zabawy!

09.12.2021 |Akcja MEiN „Razem na święta”

Bierzemy udział w akcji MEiN „Razem na święta”. Wraz z uczniami ze Szkolnego Klubu Wolontariatu:

 1. Przekażemy ozdoby świąteczne wykonane podczas warsztatów organizowanych w ramach wydarzenia 10 grudnia Wigilijka – Przygotowania do świąt – seniorom z Domu Pokoleń – Dzienny Dom Pobytu Seniora. 
 2. Rozdamy kartki świąteczne wykonane podczas warsztatów organizowanych w ramach wydarzenia 10 grudnia Wigilijka – Przygotowania do świąt  – naszym sąsiadom z ul. Stalowowolskiej oraz ul. Połanieckiej.
 

08.12.2021 | Klasowy Klub STEM – Poduszkowiec

Czym jest poduszkowiec? Do czego się go wykorzystuje? Po jakich powierzchniach może się poruszać? Czy używa się go w ratownictwie? Na tego typu pytania szukali odpowiedzi pierwszoklasiści w ramach Klasowego Klubu STEM. Na zakończenie z płyty CD, korka od butelki, plasteliny oraz balona sami zbudowali własne poduszkowce. Wprawiając je w ruch uczniowie mogli porównać, jak on przebiega w zależności od rodzaju powierzchni, po której się porusza.

 

08.12.2021 | Konkurs Biblijny EDI „Biblia i przypowieści biblijne”

7 grudnia odbył się Konkurs Biblijny EDI „Biblia i przypowieści biblijne”. Wzięli w nim udział uczniowie klas 1-8. Najmłodsza uczestniczka, to uczennica klasy 1, która świetnie poradziła sobie z konkursowymi pytaniami. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników!

 

06.12.2021 |”Jak uczyć się koncentracji uwagi?” – lekcja w klasie 1

W ramach drugiej części projektu Uniwersytetu Dzieci uczniowie klasy 1 wzięli udział w lekcji pt. „Jak uczyć się koncentracji uwagi?”. Podczas zajęć zrealizowali trzy zadania, które miały na celu ćwiczenie koncentracji wzrokowej, słuchowej i dotykowej. Zastanawiali się także, czy pozytywne nastawienie ma coś wspólnego z koncentracją uwagi. Oprócz tego dyskutowali i podawali przykłady tego, jaki wpływ na koncentrację i wykonywanie różnego rodzaju zadań mają ich myśli, uczucia i wyobrażenia. 

06.12.2021 |Konkurs recytatorski w klasach 1-3

24 listopada odbył się konkurs recytatorki dla 1-3. Tematem przewodnim było obchodzone parę dni wcześniej Święto Niepodległości. Celem konkursu było zainteresowanie najmłodszych tematem odzyskania przez Polskę niepodległości również kształtowania postaw patriotycznych. Konkurs rozpoczęliśmy od ośpiewana hymnu, a uczniowie zaprezentowali się również w strojach nawiązujących do polskich tradycji. 

 1. miejsce zajął uczeń edukacji domowej z klasy 2 Rafał Kaźmierski
 2. miejsce zajął uczeń klasy 3 Wiktor Nosow
 3. miejsce zajęła najmłodsza uczestniczka, uczennica klasy 1 Julia Dąbrowska

Wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Zobacz zdjęcia >tutaj<.

 

06.12.2021 |Teatr w klasie 3

Teatr – pod tym hasłem upłynęły w zeszłym tygodniu zajęcia popołudniowe. Na ten czas uczniowie klasy III zamienili się w małych scenarzystów. Dzieci samodzielnie napisały autorskie sztuki teatralne, które następnie wystawiły na wyjątkowej scenie. Każdy uczeń sam wykonał swoją niepowtarzalną estradę oraz zaprojektował scenografie nawiązująca do stworzonego scenariusza. Uczniowie puści wodze fantazji i popisali się kreatywnością. Dzięki temu każde widowisko było wyjątkowe, a widzowie oglądali je z zaciekawieniem. Zdjęcia zza kulis zobaczyć można >tutaj<.

01.12.2021 |”Jak wspólnie zapracować na sukces” – lekcja w klasie 1

„Jak wspólnie zapracować na sukces” to temat  zrealizowanej na początku części projektu Uniwersytetu Dzieci w klasie pierwszej. Biorąc udział w tzw. lekcji na rozgrzewkę pierwszoklasiści zastanawiali się, czy praca samodzielna może przynieść takie same rezultaty jak zespołowa, jakie warunki sprzyjają dobrej współpracy oraz prowadzą do sukcesu. Uczniowie mieli możliwość pogłębić temat współpracy uczestnicząc w ruchowej zabawie drużynowej. Przy okazji zastanawiali się nad pozytywnymi aspektami współdziałania. Najwięcej emocji wzbudziło jednak budowanie w małych grupach tzw. jajkodromu oraz jego testowanie w praktyce. 

29.11.2021 |Dzień Pluszowego Misia

Z okazji piątkowego dnia Pluszowego Misia uczniowie zerówki wspólnymi siłami przygotowali piękny plakat.

29.11.2021 |Klasa VI poznaje pajęczaki

Nie ma lepszego sposobu na realizowanie podstawy programowej niż wyjście ze szkolnych ławek! Przekonali się o tym uczniowie klasy 6, którzy dzięki rewelacyjnej Pani przewodnik, poznali się oko w oko (a nawet nogą w rękę) z przedstawicielami pająków i skorpionów! Zdjęcia z emocjonującej wycieczki edukacyjnej zobaczyć można >tutaj<!

26.11.2021 |Szkolny Klub Wolontariatu

Klub Wolontariatu ARKA spotyka się raz w miesiącu, nie tylko aby współpracować na rzecz szkoły, ale również poznawać nowe rzeczy. Na ostatnim spotkaniu, młodzi ludzie uczyli się języka migowego, poznali alfabet i kilka podstawowych słów.

25.11.2021 |#Szkoładohymnu – podsumowanie akcji

W tegorocznej akcji #Szkoładohymnu wzięło udział blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu wszyscy razem! Arka otrzymała podziękowania oraz dyplom od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka za udział w akcji „Szkoła do hymnu”.

25.11.2021 |Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Arce

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzony jest 21 listopada. W naszej szkole zostały zorganizowane różne akcje, między innymi konkurs na koszulkę promującą „Tolerancję i Życzliwość”. W projektantów wcieliło się 8 uczniów, którzy zostali nagrodzeni za swoje prace Orderem Życzliwości. Na korytarzu szkolny wyrosło także Drzewo Życzliwości, na którym uczniowie naklejali swoje listki z pozdrowieniami i miłymi słowami dla drugiej osoby. Zostali także wyróżnieni nauczyciele, których uczniowie sami wybrali za najżyczliwszych pracowników szkoły. Gratulujemy Pani dyrektor Iwonie Borowskiej, Pani Jolancie Liske, Pani Grażynie Zalewskiej- Kierwiak, oraz Pani Joannie Markowskiej. Zdjęcia można zobaczyć >tutaj<.

25.11.2021 |Pomoc psychologiczna dla młodzieży – ostatni miesiąc projektu

Przypominamy, że do końca grudnia 2021 można skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów w ramach programu miejskiego „Program wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży zagrożonych kryzysem zdrowia psychicznego oraz ich rodziców/opiekunów”, realizowanego przez Centrum Neuropsychiatrii Neuromed. Na dzień dzisiejszy dostępne są konsultacje indywidualne w dniach: 9.12, 16.12, 23.12, 28.12, 30.12. 

W projekt zaangażowane są m.in. specjalistki z zakresu ochrony zdrowia psychicznego – Pani Małgorzata Kubów, Pani Weronika Dajdok oraz Pani Anna Licheńska.

Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzież a także ich rodziców i opiekunów. Rejestracja telefoniczna pod numerem: 690 580 652

 

24.11.2021 |Trwa Alfik!

W sali komputerowej zrobiło się gorąco!! Mózgi pracują. Uczniowie klas 2-5 przystąpili do Ogólnopolskiego konkursu Alfik Matematyczny. W tym gronie jest ubiegłoroczny laureat Tomek Portalski z klasy III. Po nich konkurs napisze również 5-ciu uczniów z klasy I. Powodzenia! 

24.11.2021 |Arka Meeting – edycja listopadowa

Listopadowa Arka Meeting poświęcona była obchodom Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka oraz Światowemu Dniu Tolerancji i Życzliwości.
Spotkanie dla klas młodszych poprowadził Pan Karol – Misjonarz, który opowiedział o swojej przygodzie w Australii. Zobrazował przestrzeganie praw dziecka w różnych krajach. Razem mogliśmy także upiec ciasto, które było symbolem wspólnoty i tolerancji. Klasy 4-6 odwiedziła Pani Kamila, wolontariuszka i koordynatorka projektu Żywej Biblioteki. Nasz gość przedstawił projekt polegający na możliwości wypożyczenia tzw. „żywych książek“, czyli osób z grup postrzeganych stereotypowo, w celu rozmowy z nimi o ich życiu i zadawaniu pytań na dowolny temat. Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

23.11.2021 |Konkurs recytatorski w klasach 4-6

Tematem konkursu recytatorskiego był patriotyzm, tradycja i miłość do ziemi ojczystej. Fragmentami z interpretacją, z którymi zmierzyli się młodzi miłośnicy literatury były opisy piękna przyrody i tradycji z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W konkursie wzięło udział dwóch uczestników:

 • Urszula Woźniak z klasy 4
 • Antoni Rackiewicz z klasy 5

Gratulujemy!

 

 

22.11.2021 | Zbiórka na rzecz potrzebujących psów z Gruzji

W dniach 15-19.11 Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu dzielnie obsługiwali kiermasz na rzecz potrzebujących psów z Gruzji. Co przerwę pilnie stawiali się na swoich dyżurach, a do obowiązków podchodzili profesjonalnie. Dziękujemy Naszym Wolontariuszom! Zdjęcia z akcji zobaczyć można >tutaj<.

21.11.2021 | BohaterON – włącz historię – klasa I

W ramach akcji BohaterOn uczniowie klasy I zapoznali się z sylwetką Henryka Tomaszewskiego, założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Pierwszym zadaniem uczniów było odnalezienie kopert z literami oraz fragmentów zdjęcia, a następnie ułożenie ich. Ta część zadania była dla klasy niesamowicie emocjonująca! Następnym etapem było wysłuchanie życiorysu H. Tomaszewskiego oraz zapamiętanie jak największej ilości informacji. Następni w grupach tworzyli notatki wizualne z zapamiętanych informacji. Na koniec uczniowie wspólnie stworzyli plakat, na którym zawarli informacje, jakie udało im się zapamiętać. Zadanie było bardzo wymagające, ale uczniowie poradzili z nim sobie znakomicie, dodatkowo świetnie się przy tym bawili! W zajęciach uczestniczyła i pomagała uczniom Wolontariuszka Natia, która również dowiedziała się wiele o naszej lokalnej historii.

21.11.2021 | BohaterON – włącz historię

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocję historii Polski XX wieku. Organizatorami kampanii BohaterON są Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria. Arka włączyła się w akcję następująco:

 • Klasy 0-3
   • Uczniowie obejrzeli przedstawienie „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” przygotowanym przez Pracownię za Piecem.
   • Następnie uczniowie odbyli debatę na temat czym jest patriotyzm i jak ważna jest pamięć o historii.
   • Uczniowie klas 0-1 wykonali papierowe modele myszki – postaci występującej w przedstawieniu.
   • Uczniowie klas 2-3 zostali zachęceni do wykonania kartek i przesłania życzeń dla Powstańców Warszawskich.
 • Klasy 4-6
   • Uczniowie pracowali za słuchowiskiem „Mały”. Historii o nastoletnim Stasiu (listonoszu Harcerskiej Poczty Polowej) i jego koleżance łączniczce.
   • Uczniowie na podstawie wydarzeń ze słuchowiska umieszczali zdarzenia na osi czasu oraz dyskutowali o postawach swoich rówieśników z roku 1944.
   • Uczniowie pisali również listy do żyjących Powstańców Warszawskich.
 • Klasy 7-8
   • Uczniowie obejrzeli film „Powstanie Warszawskie” na kanale Co Za Historia A.Patera.
   • Uczniowie na podstawie filmu przygotowali infografiki dotyczące zagadnień związanych z Powstaniem Warszawskim:
     1.  Plan „Burza” i decyzja o wybuchu powstania.
     2. Godzina „W” i pierwsze dni powstania.
     3. Brak pomocy ze strony sojuszników.
     4. Życie codzienne i sprawa kobiet.
     5. Ofensywa niemiecka i kapitulacja powstania.
     6. Spór o powstanie warszawskie.
   • Następnie uczniowie prezentowali kolegom i koleżankom wiadomości.

21.11.2021 | Uniwersytet Dzieci – nowa edycja w Arce

W roku szkolnym 2021/2022 ChSP Arka ponownie będzie uczestniczyć w programie Uniwersytetu Dzieci, który został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki. Już w październiku Pani Jola przeprowadziła pierwsze zajęcia, z cyklu 8 spotkań, z projektu Czy wiesz, jak żyje jeż?

19.11.2021 | Wycieczka do GOjump

W dniu 19.11 zwycięzcy Dnia Języków Obcych, klasa IV i V, odebrali swoją nagrodę – wycieczkę do Parku Trampolin GOjump. Wycieczka dostarczyła mnóstwa radości, tym bardziej, że najbardziej wyczekiwana atrakcja – pontony – została uruchomiona! Zjazdom, wyskokom, kąpielom w piankach nie było końca 🙂 Zdjęcia z wycieczki do obejrzenia >tutaj<.

17.11.2021 | Klasa 4 poznaje Gruzję

W tym tygodniu klasę 4 odwiedziła nasza tegoroczna wolontariuszka Natia z Gruzji. Natia przygotowała dla naszych Arkowiczów prezentację o swoim kraju. Uczniowie dowiedzieli się o Gruzji bardzo wiele ciekawych informacji, od liczby ludności po kulinaria czy taniec narodowy. Wszyscy z zaciekawieniem przysłuchiwali się opowiadaniu Natii, ponieważ po prezentacji był czas quizów z wiedzy o Gruzji. Zdjęcia z lekcji dostępne >tutaj<.

16.11.2021 | „Przewodnik po Wrocławiu” – projekt w klasie VII

W ubiegły wtorek uczniowie klasy VII uczestniczyli w projekcie językowym „Przewodnik po Wrocławiu”, który rozwijał umiejętności autoprezentacji, a także łączył elementy wiedzy historycznej oraz językowej. Każdy z uczniów przygotowywał w domu informacje na temat jednego z ważnych miejsc Wrocławia, a następnie stawał się przewodnikiem i prezentował przygotowane treści w jęz. angielskim przed konkretnym miejscem w centrum Wrocławia. Były to m.in. Kluskowa Brama, pomnik Jana Nepomucena, Most Tumski, Mostek Pokutnic, Ratusz Miejski czy Krasnale Wrocławskie. Uczniowie świetnie się spisali, byli dobrze przygotowani, a projekt okazał się bardzo dobrym pomysłem. Całość przygotowała i poprowadziła p. Danusia Tomczyńska, nauczycielka języka angielskiego. Zdjęcia z wydarzenia zobaczyć można >tutaj<.

15.11.2021 | Wyniki konkursu „Drzwi do niepodległości”

Z okazji Dnia Niepodległości odbył się konkurs „Drzwi do niepodległości”, który koordynowała klasa 8. Dzieci pięknie przyozdobiły drzwi swoich klas motywami patriotycznymi. Decyzją szacownego jury, zwycięzcą konkursu zostaje klasa 3!

Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom. Zdjęcia prac zobaczyć można >tutaj<.

13.11.2021 | Szkoła do hymnu!

Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu!”. W środę (ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości) o godzinie 11:11 wspólnie zaśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Fotorelację z wydarzenia zobaczyć można >tutaj<.

12.11.2021 | „Jak rośliny pobierają wodę?” – eksperyment klasy 1

W ramach działań Klasowego Klubu STEM pierwszoklasiści realizowali temat „Jak rośliny pobierają wodę?”. Na początku zapoznali się z budową drzewa, a potem porównywali korzenie u różnych roślin. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego wykonali doświadczenie polegające na zabarwieniu wody bibułą i umieszczeniu w niej liści kapusty pekińskiej. Po kilku dniach obserwowali efekty i wykonali schematyczne rysunki przedstawiające przeprowadzony eksperyment. Jesteście ciekawi rezultatów? Zapraszamy do >galerii zdjęć<.

12.11.2021 | Wycieczka klas 1-3 do Srebrnej Góry

We wtorek 12 października uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w wycieczce do Srebrnej Góry. Oprócz zwiedzania największej górskiej twierdzy w Europie podziwiali też jesienną panoramę Sudetów. Czas wolny wypełniony był zabawami integracyjnymi prowadzonymi przez plota naszej wycieczki – Pana Michała z Biura Turystycznego Geoda. Więcej zdjęć można zobaczyć >tutaj<.

 

10.11.2021 | Gra terenowa w ramach projektu „Drzwi do niepodległości”

W środę 10.11 w naszej szkole zakończyliśmy realizację projektu klasy 8 „Drzwi do niepodległości”. W jego ramach uczniowie przygotowali dla swoich młodszych kolegów grę terenową. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę ( krzyżówka, puzzle, rebus, quiz) i sprawność (rzut do celu) . Szczególnie dużo radości sprawiła im lekcja tańca ludowego krakowiak. Mogli również powtórzyć sobie pozycję bezpieczną, ratująca życie. Zabawę uważamy za bardzo udaną. Wszystkim uczestnikom dziękujemy. Zwycięzcami gry została klasa 6, której serdecznie gratulujemy! Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

10.11.2021 | ANTYMINA – profilaktyka uzależnień

Artystyczny Program Profilaktyki Uzależnień „Antymina” – autorstwa Mirosława Kolczyka „Kolah”,
to wydarzenie w którym wczoraj wzięli udział uczniowie z klas 7-8. Duże wrażenie zrobił na uczniach występ rapera Emenzino, który przez muzykę opowiedział im swoją historię z używkami. Uczniowie oceniają spotkanie bardzo pozytywnie. Przykłady przytoczone przez prowadzącego oraz forma prezentacji, zadziałały na wyobraźnię uczniów co pomogło im w lepszym zrozumieniu problemu jakim
są uzależnienia. Bardzo dziękujemy fundacji „Służąc Życiu” za zorganizowanie pokazu w naszej szkole. Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

 

10.11.2021 | Organizacja pracy szkoły 12 listopada 2021

Informujemy, że dnia 12 listopada 2021 (piątek) szkoła pracuje według planu.

09.11.2021 | Prognoza pogody w klasie 4

Sala klasy 4 podczas lekcji języka angielskiego zamieniła się w studio telewizyjne, a uczniowie stali się prezenterkami i prezenterami pogody. Nowe zwroty i słownictwo mieli możliwość przećwiczyć na podstawie mapy polski i oznaczeń pogody. Było zabawnie i twórczo, a co najważniejsze uczniowie posługiwali się językiem angielskim. Zdjęcia ze studia zobaczyć można >tutaj<.

 

09.11.2021 | Wycieczka do Dzielnicy Czterech Wyznań

Z okazji święta reformacji uczniowie Arki wzięli udział w wycieczce po wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Spotkanie z przewodnikiem rozpoczęli przy rzeźbie Kryształowej Planety, potocznie zwanej Panienką. Następnie, korzystając z pięknej jesiennej pogody, spacerowali słuchając ciekawostek o historii Wrocławia i jego mieszkańcach. Podziwiali też architekturę i wnętrza świątyń należących do różnych wyznań. Zdjęcia z wycieczki zobaczyć można >tutaj<.

09.11.2021 | Rodzeństwo Szkudlarek w formie!

7 listopada w Sobótce podczas drugiej kolejki Super Ligi Judo, Klaudia i Kacper obronili pozycje medalowe z pierwszej kolejki! Klaudia w kategorii U14 w wadze do 40 kg wywalczyła srebro, natomiast Kacper w kategorii U10 w wadze 24 kg wywalczył złoto. Klaudia i Kacper Szkudlarek doskonalą swoje umiejętności w Klubie MaKo Judo. Gratulujemy!

 

09.11.2021 | Szkolne obchody Święta Niepodległości 

11 listopada jest dniem wolnym od pracy, dlatego w Arce już 10 listopada będziemy obchodzić nasze biało-czerwone Święto Niepodległości!
Tego dnia klasy 0-3 wezmą udział w konkursie Poezji Patriotycznej „Szkoła pełna polskiej poezji”, natomiast klasy 4-7 wezmą udział w grze terenowej zorganizowanej przez tegorocznych ósmoklasistów. 

08.11.2021 | Konkurs na koszulkę promującą tolerancję i życzliwość!

Kochani uczniowie przed nami Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie „STWÓRZ KOSZULKĘ PROMUJĄCĄ TOLERANCJĘ I ŻYCZLIWOŚĆ!”. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas 1-8, technika wykonania koszulki jest dowolna. Prace można składać do 17 listopada 2021 (środa) u Pani Weroniki Sypień-Radzińskiej (pedagog szkolny). Powodzenia!

05.11.2021 | Wyniki konkursu z okazji Święta Reformacji

Krzyżówka w rozmiarze XXXL i dwie prace w rozmiarze XL to plon konkursu z okazji Święta Reformacji. 
Autorami prac są:

 • T.Kasperiuk, E.Rynkiewicz oraz K.Szkudlarek (praca zbiorowa) z klasy VII
 • O.Kostuch (praca indywidualna) z klasy VII
 • A.Dłużeń (praca indywidualna) z klasy V

Twórcy megakrzyżówki otrzymają ponadto pozaregulaminowe upominki na najbliższym spotkaniu Arka Meeting. Opiekunami konkursu byli Pani Grażyna Zalewska-Kierwiak oraz Pan Jerzy Zakrzewski. Zwycięskie prace można obejrzeć >tutaj<.

Gratulujemy zwycięzcom!

04.11.2021 | zDolny Ślązak – wyniki

Uczniowie naszej szkoły przeszli do powiatowego etapu zDolnego Ślązaka.

 • Adam Rojecki z klasy 8 – przeszedł do kolejnego etapu z matematyki i j.angielskiego
 • Mateusz Galik z klasy 7 Edukacji Domowej – przeszedł do kolejnego etapu z matematyki i biologii

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach konkursu!

 

02.11.2021 | Ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży – ważne zmiany

Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Nowy bezpłatny numer
, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne,
to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

29.10.2021 | Akcja #SzkołaPamięta

„Szkoła Pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym 
w szczególny sposób wspominamy zarówno bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – zarówno lokalnej jak i ogólnonarodowej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych związanych z historią danego regionu i społeczności. Arka już po raz trzeci bierze udział w akcji #SzkołaPamięta.

29.10.2021 | Akcja #SzkołaPamięta

„Ja wiem jakie myśli mam o was – mówi Pan. Myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją”. Cytat z Księgi Jeremiasza jest przewodnim punktem podczas tegorocznych spotkań Arka Meeting.

W tym miesiącu klasy 4-6 odwiedziła Pani Magdalena, która jest osobą niewidomą. Podczas spotkania opowiedziała uczniom swoją historię. W klasach 1-3 spotkanie poprowadził Pan Michał, nauczyciel muzyki w naszej szkole. Nie mogła nas ominąć nauka nowych piosenek, tańców i rozmów przy Biblii. Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

 

23.10.2021 | Nowy sezon – nowe medale.

W dniu 23 października w Jordanowie Śląskim odbyły się zawody Super Ligi Judo, w których uczestniczyło dwoje zawodników klubu MaKo – Klaudia i Kacper. Klaudia Szkudlarek w kategorii U14 w wadze do 40 kg wywalczyła srebro, natomiast Kacper Szkudlarek w kategorii U10 w wadze do 24 kg wywalczył złoto. Gratulujemy. W załączeniu kilka zdjęć >tutaj<

21.10.2021 | Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej .

21 października br. w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk wręczył nagrody wyróżnionym nauczycielom. 

W uznaniu za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz zaangażowanie w rozwój dolnośląskiej oświaty Nagrodę Ministra Edukacji otrzymała Pani Grażyna Zalewska-Kierwiak, zaś Nagrodę Kuratora otrzymał Pan Jerzy Zakrzewski. 

Serdecznie gratulujemy naszym Nauczycielom!  Więcej zdjęć >tutaj<.

26.10.2021 | Warsztaty dla rodziców.

Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna Nr 4 ul. Jemiołowa 59, zaprasza na WARSZTATY DLA RODZICÓW pt.: „JAK RADZIĆ SOBIE Z TRUDNYMI ZACHOWANIAMI U DZIECI?” 

Warsztaty adresowane są dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym szkolnym, u których rodzice obserwują m.in. problemy emocjonalne, nasilone ataki złości, nieposłuszeństwo, trudności z wyrażaniem własnych uczuć i potrzeb, wycofywanie się, nadmierną lękliwość. Szczegółowe informacje   >tutaj<.

26.10.2021 | Religia katolicka w Arce.

Pierwsze zajęcia z religii katolickiej w naszej szkole odbędą się w najbliższy wtorek (26.10.2021). Lekcje przeprowadzane będą według podanego harmonogramu >tutaj<. Niestety nie ma możliwości zmiany podanych terminów zajęć. 

Uczniowie zerówki zgłoszeni na zajęcia z religii katolickiej zostaną dołączeni do
 Grupy 1.

31.10.2021 | Święto Reformacji

Święto Reformacji przypada w dniu wywieszenia w 1517 r. przez Marcina Lutra na drzwiach Kościoła Zamkowego w Wittenberdze słynnych 95 tez przeciwko odpustom. Wystąpienie to zapoczątkowało Reformację.

Z tej okazji uczniowie „Arki” w dniu 3 listopada 2021 roku wezmą udział w wycieczce
z przewodnikiem do Dzielnicy Czterech Wyznań we Wrocławiu.

Przed wycieczką chętni mogą wziąć udział w konkursie na krzyżówkę o Reformacji 

– ogłoszenie z regulaminem konkursu umieszczone jest w Librusie – po wycieczce natomiast czeka wszystkich niespodzianka!

14.10.2021 | Pasowanie na Pierwszoklasistę.

14 października uczniowie Arkowej klasy I zostali oficjalnie pasowani przez panią dyrektor Iwonę Borowską na Pierwszoklasistów. Klasa pierwsza wraz z Wychowawcami przygotowała program artystyczny. W uroczystość zaangażowani byli również nasi Wolontariusze. Zanim dzieci zostały przyjęte do grona uczniów „Arki”, musieli przejść pewnego rodzaju test. Oczywiście, nasi uczniowie zdali test celująco! Przy uroczystym pasowaniu dzieci otrzymały dyplom i medal wraz z gratulacjami oraz słodkim upominkiem.

Gratulujemy uczniom pięknych występów i dziękujemy rodzicom za liczne przybycie!

Program pasowania przygotowali wychowawcy:
Jolanta Liske i Aleksandra Polańska

Dziękujemy naszym Wolontariuszom za zaangażowanie w tę uroczystość.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć >tutaj<.

14.10.2021 | Pasowanie na Arkowicza w Zerówce.

14 października odbyło się ważne wydarzenie dla Arkowej Zerówki – pasowanie na Arkowicza! Nasi najmłodsi podopieczni przedstawili wierszyki i zaśpiewali przygotowane wcześniej piosenki. W nagrodę, poza pasowaniem wielkim piórem, dostali również upominki przygotowane przez wychowawczynie (rogi obfitości) oraz dyplomy z naszej szkoły.

Pasowanie z zaangażowaniem obserwowali rodzice naszych kochanych uczniów. Cała ceremonia przebiegła radośnie, a uczniowie – choć baaardzo przejęci – również wyglądali na szczęśliwych.

Program pasowania przygotowali wychowawcy:
Joanna Golunkiewicz i Karolina Tymciów.

Dziękujemy naszym Wolontariuszom za zaangażowanie w tę uroczystość.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć >tutaj<.

14.10.2021|Zielnik klasy 4

Uczniowie klasy 4 na lekcji przyrody zaprezentowali własnoręcznie wykonane zielniki. Prace były niesamowicie kreatywne, wykonane z wielką starannością i bogate w różnorodne rośliny. Zdjęcia zielników można zobaczyć >tutaj<.

14.10.2021|Jesienne warsztaty samorozwoju dla młodzieży

Centrum Neuropsychiatrii NEUROMED we Wrocławiu organizuje bezpłatny cykl spotkań dla rodziców i dzieci zagrożonych kryzysem zdrowia psychicznego. Tematyka będzie obejmować różnorakie reakcje na trudne sytuacje życiowe (w tym zaburzenia adaptacyjne) oraz problematykę uzależnień wśród młodych ludzi. Forma spotkań będzie dopasowana do uczestników i zakłada cykliczne spotkania w grupach oraz indywidualne konsultacje dla rodziców i dzieci.
Podejmowane działania będą miały charakter psychoedukacyjny. Adresatami są dzieci oraz ich rodzice/opiekunowie mieszkający we Wrocławiu. Prowadzącymi są lekarze w trakcie specjalizacji z psychiatrii dzieci i młodzieży, psycholodzy mający doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz inni terapeuci. Oferta skierowana jest również dla osób, które korzystają obecnie ze świadczeń w ramach NFZ.
Projekt został sfinansowany ze środków publicznych w ramach realizacji zadania publicznego pn. Program wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży zagrożonych kryzysem zdrowia psychicznego oraz ich rodziców/opiekunów.
Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja wyłącznie telefoniczna pod numerem: 690 580 652
 

01.10.2021|Wyjazd klas 7-8 do Barda

Dnia 1 października klasy 7-8 wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Barda Śląskiego. Uczniowie zaczęli od spaceru po Górach Bardzkich i zwiedzania napotkanych tam obiektów. Na swojej trasie spotkali m.in. Źródło Maryi w Bardzie, Kaplicę Górską Matki Boskiej Płaczącej oraz punkt widokowy z białym krzyżem. Wycieczka zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu >tutaj<.

29.09.2021|Dzień języków obcych

W dniu 29.09.2021 r. odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych, coroczne wydarzenie dla klas IV-VIII. Tegorocznym hasłem przewodnim były najmniejsze kraje świata, czyli: Andora, Monako, Malta, San Marino i Watykan. Klasy przygotowywały dekoracje sal i plakaty informacyjne na temat wybranego kraju, a następnie przedstawiały przygotowane przez siebie inscenizacje w języku angielskim oraz piosenki przed większym gronem odbiorców oraz jury składającym się z Pani Dyrektor oraz anglistek. Klasy IV i V zdobyły taką samą ilość punktów we wszystkich kategoriach, dlatego każda z nich zdobyła 1. miejsce. Spośród klas VI-VIII pierwsze miejsce zajęła klasa VI ze scenką o Watykanie. Wszyscy uczestnicy bardzo się zaangażowali, wykazali się inicjatywą, twórczością oraz dobrą znajomością języka angielskiego. To było piękne święto dla całej szkoły. Koordynatorem projektu była pani Ewelina Gajewska. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok! Zdjęcia z wydarzenia zobaczyć można >tutaj<.

29.09.2021|Zmiana firmy cateringowej!

Z dniem 5 października (wtorek) nasza Szkoła rozpoczyna współpracę z nową firmą cateringową – Weranda Smaków. Dyrekcja placówki wraz z firmą podjęły decyzję o wprowadzeniu elektronicznego systemu do zamawiania posiłków i zarządzania usługami cateringu o nazwie STARTEDU. W celu rozpoczęcia zamawiania posiłków należy zarejestrować się w tym systemie za pomocą poniższego linku:

Zachęcamy do zapoznania się z broszurami informacyjnymi na temat rejestracji:

Więcej informacji w sprawie cateringu znajdziesz >tutaj<.

24.09.2021|Konferencja ACSI dla klasy 8

W dniach 22-24 września 2021 r. uczniowie z klasy 8 wzięli udział w Międzynarodowej Konferencji SLC 2021 dla uczniów szkół chrześcijańskich organizowaną przez towarzystwo ACSI Europe. Tegoroczna edycja odbyła się w formule online. W konferencji uczestniczyli uczniowie w wieku 13-18 lat z 24 szkół z różnych krajów. Nasi uczniowie przez trzy dni przebywali poza terenem szkoły, w wynajętej sali, aby tam słuchać wykładów, brać udział w dyskusjach online z uczniami z innych krajów, a także rozmawiać na tematy, które były przekazywane. Całość konferencji odbywała się w języku angielskim, więc uczniowie mieli okazję rozwijać swoje umiejętności językowe. W ramach programu przygotowali również grę terenową dla młodszych klas, o której opowiedzieli na forum przed innymi uczestnikami. Był to cenny czas budowania relacji, pogłębiania wiedzy biblijnej, a także rozwijania komunikacji w języku angielskim. Koordynatorem projektu była pani Danusia Tomczyńska – nauczyciel języka angielskiego i godziny biblijnej. Zdjęcia z wydarzenia zobaczyć można zobaczyć >tutaj<.

21.09.2021|Zajęcia pokazowe – Szkoła Szermierki Aramis

W poniedziałek 27 września br. w Arce odbędą się zajęcia pokazowe z szermierki dla uczniów
klas 0-3. Klasy zostały podzielone na dwie grupy:

 • Klasy 0 i 1 – 13:30-14:00
 • Klasy 2 i 3 – 14:00-14:45

 Zapraszamy!

20.09.2021|Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego

17 września 2021 roku odbyły się w naszej Szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W demokratycznych wyborach udział wzięli uczniowie klas V-VIII ChSP. Nowym przewodniczącym szkoły został Mikołaj Radomski z klasy VIII.

Zastępcą – Julia Molga z klasy VIII, Sekretarzem – Igor Stachniewicz z klasy VII.

Gratulujemy!

17.09.2021|Informacja Kuratorium Oświaty we Wrocławiu o ogólnopolskiej infolinii dla dzieci i młodzieży

Szanowni Państwo,

w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, Ministerstwo Edukacji i Nauki, mając na uwadze kontynuację pomocy dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnienie im adekwatnego wsparcia psychologicznego, uruchomiło od 6 września  całodobową, bezpłatną, ogólnopolską infolinię dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. 

Aby skorzystać z pomocy, wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość. 

Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego: pomagamy@1815.pl

15.09.2021|Dzień kropki

Dzień kropki – to niezwykłe święto, które może pomóc nam odkryć swoją pasję i zainteresowania. Mała kropka jest symbolem początku i tylko od nas zależy, czy stanie się czymś więcej niż małą plamką. Wiara we własne siły, to jedna z ważniejszych umiejętności, jakie powinniśmy posiąść. Zachęcamy tego dnia do czynnego udziału w zabawach przygotowanych dla poszczególnych klas, a także do rozwiązywania zadań umieszczonych na szkolnych korytarzach. Skąd wziął się ten dzień? Obejrzyjcie tutaj.

 

06.09.2021|Godziny pracy biblioteki

Biblioteka jest otwarta codziennie na długiej przerwie (10:35-10:55) oraz:

 • w PONIEDZIAŁEK 10:35-11:50
 • w ŚRODĘ 12:35-13:356
 • w CZWARTEK 9:50-10:55
 • w PIĄTEK 11:40-12:35

03.09.2021|Dzień integracji

Dzień Integracji to już tradycyjne wydarzenie w naszej szkole.
W związku z tym lekcje wyglądały nieco inaczej. Wychowawcy zaplanowali dłuższe spotkania z dziećmi, wycieczki i zabawy na boisku. W piątek odbyły się prezentacje klas w różnych stylach. Brawa za ich odwagę i kreatywność! Zdjęcia z wydarzenia dostępne >tutaj<.

03.09.2021|Pierwsze zebranie z wychowawcami w roku szkolnym 2021/2022

Zapraszamy na pierwsze zebrania z Wychowawcami w dniu 8.09. (środa) o godzinie 17.00.
 W tym dniu (o godzinie 18.00 na sali gimnastycznej) odbędzie się także spotkanie Walne Rady Edukacyjnej SECH ARKA, na które serdecznie zapraszamy. 

03.09.2021|Bezpieczna droga do szkoły

Nasza nauczycielka Dominika Dipel- Piaskowska 2 września wzięła udział w konferencji „Bezpieczna droga do szkoły”. Pani Dominika podzieliła się zdobytą wiedzą z nauczycielami naszej szkoły. W najbliższych dniach wychowawcy przekażą informacje, wskazówki i zalecenia naszym uczniom.

02.09.2021|Plan lekcji

Aktualny plan lekcji na rok szkolny 2021/2022 do pobrania >tutaj<.

01.09.2021|Inauguracja roku szkolnego 2021/2022

W środę 1 września uroczystym apelem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022. Wszystkich zgromadzonych powitała nowa dyrektor szkoły – Iwona Borowska. Następnie uczniowie i rodzice pod przewodnictwem wychowawców udali się do swoich klas. Po uroczystości odbyło się spotkanie informacyjne z rodzicami dotyczące szczepień dzieci od 12 roku życia. Zdjęcia dostępne są >tutaj<.

 

01.09.2021|Catering

W tym roku szkolnym usługi cateringowe dla Arki pełnić będzie firma Małgorzata Markowska SMACZNY OBIAD. Pierwsza dostawa obiadów będzie 6 września 2021 (poniedziałek). 

Prosimy o wypełnienie formularza zapisowego i przesłanie go na adres mailowy smaczny.obiad@o2.pl lub zgłoszenie przesłać SMSem na nr tel. 790 265 415. Formularz można pobrać w recepcji oraz sekretariacie.

23.08.2021|Zmiana godzin pracy szkoły

Informujemy, że wyjątkowo dnia 24 sierpnia (wtorek) szkoła pracuje w godzinach 8:00-12:00.

23.08.2021|Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022, które odbędzie się na terenie zewnętrznym budynku Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej „ARKA” w środę 1 września 2021 r. w dwóch turach:

 1. godz. 9.00 – uczniowie „Zerówki” oraz uczniowie klas I-III wraz z jednym Rodzicem
 2. godz. 10.00 – uczniowie klas IV-VIII bez obecności Rodziców
Uwaga!
 • Przypominamy o obowiązującym stroju galowym.
 • W razie deszczu zapraszamy uczniów bezpośrednio do sal lekcyjnych.
 • Osoby przebywające na terenie szkoły zobowiązane są do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem COVID-19.

23.08.2021|Akcja informacyjna dotycząca szczepień młodzieży od 12 roku życia

Wszystkich rodziców dzieci w wieku 12–18 lat zapraszamy na spotkanie o charakterze informacyjno-edukacyjnym dotyczącym organizacji szczepień. Spotkanie odbędzie się 1 września 2021 w sali gimnastycznej o godzinie 9:45.

 Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet informacyjny na temat organizacji szczepień w szkołach. W materiałach znalazły się informacje dotyczące m.in. rekomendacji dla rodziców, organizacji szczepień po wakacjach oraz list Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, pedagogów i  rodziców.

 

 

 

23.08.2021|Tydzień szczepień we wrześniu

Szczepienia organizowane przez szkoły dla uczniów w wieku 12-18 lat rozpoczną się we wrześniu i będą dobrowolne.
Od 6 do 10 września będą zbierane
kwestionariusze medyczne od rodziców dzieci, które się do tego czasu nie zaszczepią. Na podstawie kwestionariuszy od 13 do 17 września odbędzie się tzw. tydzień szczepień, podczas którego wszyscy chętni uczniowie będą mogli zaszczepić się przeciwko koronawirusowi.

Szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień populacyjnych, powszechnych lub mobilnych. Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Więcej informacji dostępnych >tutaj<

Wszystkich rodziców dzieci w wieku 12–18 lat zapraszamy na spotkanie o charakterze informacyjno-edukacyjnym dotyczącym organizacji szczepień. Spotkanie odbędzie się 1 września 2021 w sali gimnastycznej o godzinie 9:45

 

03.08.2021|Wytyczne MEiN, MZ i GIS obowiązujące od 1 września 2021

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r.

Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym. Więcej informacji na temat procedur bezpieczeństwa w czasie pandemii dostępnych >tutaj<.

Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r.

23.07.2021|Program „Dobry start”

Informujemy, że rodzice/opiekunowi prawni uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą ubiegać się o dofinansowanie w/w 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka. Wniosek należy złożyć elektronicznie za pomocą swojego profilu na portalu PUE ZUS. Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r. Szczegóły wsparcia finansowego dostępne >tutaj<.

ARKOWISKO

Holler Box